Na wendry przez 7 toni

Opublikowano 2024-01-08 14:25:39. Artykuł wyświetlono: 379 razy.

29 grudnia 2023 roku w Hartowcu odbył się questing pod nazwą : „Na wendry przez 7 toni - MDP w Hartowcu na straży środowiska”. Zadanie sfinansowane zostało przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Instytucjami wspierającymi zadanie były: Urząd Gminy Rybno, Ochotnicza Straż Pożarna w Hartowcu, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Hartowcu, Diecezjalny Dom Rekolekcyjny w Hartowcu i Grupa „W rękach młodych”.

Tytułowe „siedem toni” odnosi się do jeziora Hartowieckiego, w przeszłości wchodzącego w skład dóbr stołowych biskupów chełmińskich, którzy od XVI do XVIII wieku mieli w Hartowcu swą zimową rezydencję. Jak wspominają dawne inwentarze hartowieckie wody pozwalały na podzielenie ich areału na „siedem toni ”, czyli wykonanie siedmiu zaciągów rybackich, siecią zwaną niewodem. Beneficjenci projektu – uczestnicy i organizatorzy poznali i nauczyli się jak właściwie wykorzystać owe 7 bogactw, które niosą współczesnym mieszkańcom Gminy Rybno zasoby jej kapitału ludzkiego i przyrodniczo – kulturowego. Pięć grup uczestników: „Seweryny”, „Miodziarze”, „Spinacze”, „Jabłuszka” i „Tubki” ruszyło na trasę questingu by wykonać 7 zadań, zaś członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Hartowcu wcielili się w rolę przewodników i moderatorów zadań oraz zabezpieczali bezpieczny przemarsz grup uczestników na trasie marszu – zabawy. Zadania okazały się być zaskakujące, ciekawe i absorbujące (spotkanie z osobą z przeszłości – właścicielem Hartowca Sewerynem Zaleskim, tworzenie piramidy łańcucha pokarmowego, poszukiwanie dendrologicznego skarbu, wykonanie pojazdów napędzanych baterią słoneczną, rozpoznawanie fauny i flory Hartowieckiego jeziora, zajęcia z ratownictwa).

Wszystkie drużyny z powodzeniem ukończyły postawione przed nimi zadania i wszyscy zostali zwycięzcami questingu. W nagrodę IMĆ Seweryn Zaleski podzielił się ze zwycięzcami swoim bogactwem, ale jak podkreślali uczestnicy i organizatorzy najważniejsza była wspólna zabawa i obcowanie z przeszłością, teraźniejszością i pięknem Naszej Małej Ojczyzny.

INFORMACJA O DOFINANSOWANIU ZE ŚRODKÓW WFOŚiGW w OLSZTYNIE

Nazwa zadania: Na wendry przez 7 toni - MDP w Hartowcu na straży środowiska

Koszt kwalifikowany zadania: 12 813,00 zł

Kwota oraz forma dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Olsztynie: dotacja w wysokości 12 813,00 zł