Obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw

Opublikowano 2022-01-10 11:36:41. Artykuł wyświetlono: 769 razy.

Przypominamy, że od 1 lipca 2021 roku istnieje obowiązek składania deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw.

Każdy właściciel lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację o sposobie ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ma na to czas do końca czerwca 2022 roku dla źródeł ciepła zainstalowanych przed 1 lipca 2021 roku. Natomiast dla nowopowstałych źródeł właściciel na złożenie deklaracji ma 14 dni.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby:
1) elektronicznie – na stronie www.zone.gunb.gov.pl. Potrzebny do tego będzie profil zaufany lub dowód elektroniczny
2) w formie papierowej – osobiście w urzędzie gminy lub wysyłając go pocztą na adres urzędu gminy właściwego dla umiejscowienia budynku.

Do wyboru są dwa formularze deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw. Formularz A jest przeznaczony dla budynków i lokali mieszkalnych. Natomiast formularz B dotyczy budynków i lokali niemieszkalnych. Obydwa formularze do pobrania zostały zamieszczone poniżej.

Złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ciepła i spalania paliw jest podstawą do złożenia wniosku o dodatek osłonowy. W innym przypadku środki nie będą wypłacane. Wnioski o dodatek osłonowy można będzie składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybnie.

ZAŁĄCZNIKI: