Odbiór wodociągu gminnego

Opublikowano 2023-08-11 13:34:15. Artykuł wyświetlono: 373 razy.

W dniu 09.08.2023 r. odbył się odbiór końcowy inwestycji pn. „Rozbudowa sieci wodociągowej do miejscowości Grądy, Wery, Kopaniarze z modernizacją Hydroforni w Hartowcu oraz wykonanie przydomowej oczyszczalni ścieków w systemie z drenażem rozsączającym w m. Grądy i m. Gronowo”.

Z uwagi na duży zakres robót inwestycja była realizowana etapowo.

W pierwszym etapie wykonano przydomowe oczyszczalnie ścieków w systemie z drenażem rozsączającym w m. Grądy (remiza OSP) i m. Gronowo (świetlica wiejska), dzięki którym ograniczony został proces przedostawania się do gleby niebezpiecznych substancji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi.

Kolejny etap polegał na modernizacji hydroforni w Hartowcu i obejmował wymianę armatury służącej do przesyłu wody oraz montażu zewnętrznego zbiornika retencyjnego o pojemności 200 m3. Zamontowano również zewnętrzny agregat prądotwórczy, co uczyniło hydrofornię niezależną od zewnętrznych dostawców energii. Wykonane prace w obiekcie hydroforni zmniejszyły awaryjność sieci wodociągowej, poprzez utrzymywanie właściwego ciśnienia na sieci wodociągowej, przyczyniając się do oszczędności zasobów wody oraz podniesienia standardu monitorowania jakości wody. Modernizacja hydroforni w Hartowcu poprawiła jakość dostarczanej wody dla ponad 1900 mieszkańców Gminy Rybno. Odbiór dwóch pierwszych etapów odbył się pod koniec 2021 roku.

Ostatni etap obejmował rozbudowę wodociągu gminnego o długości 10,726 km do miejscowości Grądy, Wery i Kopaniarze. Dzięki tej inwestycji włączono do sieci wodociągowej trzy miejscowości i możemy nareszcie powiedzieć, że cała Gmina Rybno jest zwodociągowana. Przyłącza wodociągowe będzie mogło wykonać 170 stałych mieszkańców miejscowości Grądy, Wery i Kopaniarze oraz wiele nieruchomości letniskowych położonych na terenie tych trzech miejscowości.

Na realizację tej inwestycji Gmina Rybno pozyskała środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła 2.032.113,04 zł, w tym dofinansowanie 1.272.925,00 zł.

Po zinwentaryzowaniu nowej sieci wodociągowej rozpocznie się etap oddania inwestycji do użytku. Wówczas mieszkańcy będą mogli występować do Zakładu Gospodarki Komunalnej o określenie warunków przyłączenia do sieci wodociągowej.