Otwarcie pomostu na jeziorze Rumian

Opublikowano 2022-02-21 09:57:53. Artykuł wyświetlono: 1175 razy.

W środę, 16 lutego 2022r. o godz. 12:00 w miejscowości Szczupliny odbyło się uroczyste otwarcie pomostu edukacyjnego na jeziorze Rumian. Koszt całej inwestycji to blisko 2 mln zł. 85 proc. tej kwoty gmina zdobyła ze środków unijnych.

Inwestycja została zrealizowana przy udziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020 w ramach projektu: „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk oraz zmniejszenie presji wynikającej z ruchu turystycznego na obszarach chronionych, poprzez zagospodarowanie plaży w miejscowości Szczupliny, gmina Rybno” – kwota dofinansowania to blisko 1,7 mln.

Prace związane z budową pomostu na jeziorze Rumian oraz infrastruktury towarzyszącej przebiegły bardzo sprawnie a efekt finalny tego przedsięwzięcia cieszy mieszkańców całej gminy jak i turystów z sąsiednich powiatów. Zakres projektu obejmował m.in. budowę pomostów: stałego i pływającego, wykonanie miejsc cumowania kajaków, basenu, ścieżek, usypanie plaży, budowę parkingu, instalację oświetlenia i monitoringu. Umieszczone zostały obiekty małej architektury, tablice dydaktyczne oraz została zagospodarowana zieleń. Zastosowanie projektowanych rozwiązań technicznych – pozwoliło na zaprzestanie dewastacji brzegów, skuteczne i funkcjonalne skanalizowanie ruchu, w tym ochronę brzegów jeziora Rumian poprzez wyznaczenie i urządzenie odpowiednich miejsc dla wszystkich użytkowników. Stworzyło to warunki do trwałego zachowania ważnych siedlisk przyrodniczych na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego, poprawiło warunki środowiskowe w obrębie na obszarze Natura 2000 OSOS Ostoja Welska PLH 280014.

W uroczystości otwarcia pomostu udział wzięli m.in.: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Starosta Powiatu Działdowskiego – Paweł Cieśliński, Dyrektor KOWR w Olsztynie – Grzegorz Kierozalski, Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski, Wójt Gminy Dąbrówno – Piotr Zwaliński, Radni Powiatu Działdowskiego, Radni Gminy Rybno, Ks. Janusz Kowalski, Ks. Marian Zbrojski, sołtysi, projektant, wykonawca inwestycji, pracownicy Urzędu Gminy w Rybnie, mieszkańcy Szczuplin i okolicznych wsi, strażacy z OSP Rybno, członkowie grupy „Morsy Grunwald” oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Rybnie.

- Dziękuję wszystkim, którzy pomogli w organizacji uroczystości, tj. Paniom z Klubu Seniora, Państwu Rozwadowskim, strażakom z OSP Rybno, sołtysowi z Grąd Panu Mirosławowi Remus, Państwu Fafińskim i wszystkim, którzy sprawili że ta uroczystość przebiegła w wyjątkowej atmosferze. Dziękuję mieszkańcom m. Szczupliny i Nowa Wieś oraz grupie morsów z Grunwaldu, w której morsują również mieszkańcy Gminy Rybno – podsumowuje Wójt Gminy Rybno, Tomasz Węgrzynowski.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz, Serwis informacyjny - Syla