www.gminarybno.pl

Drukuj

Strażacy ćwiczyli gaszenie pożarów gazu

Opublikowano 2017-08-21 10:59:26. Artykuł wyświetlono: 3139 razy.

W dniu 19 sierpnia 2017 r. strażacy z Rybna, Żabin i Działdowa uczestniczyli w szkoleniu z zakresu prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas uwolnienia się mieszaniny propan butan ze zbiornika LPG (liquid petrol gas).

Szkolenie podzielone zostało na dwie części. Pierwsza, teoretyczna część szkolenia dotyczyła właściwości fizyko-chemicznych propanu i butanu oraz zjawisk, które zachodzą wewnątrz zbiorników. Podczas drugiej części szkolenia strażacy uczyli się jak zredukować emisję gazu z rozszczelnionego zbiornika. Ćwiczyli również w praktyce jak w sposób bezpieczny podejść do płonącej instalacji LPG. Ćwiczenia obejmowały również zagadnienia związane z chłodzeniem płaszcza zbiornika oraz wyznaczaniem stref niebezpiecznych za pomocą urządzeń pomiarowych. Każdy z uczestników szkolenia mógł także zaobserwować jakie są różnice w emisji oraz spalaniu fazy ciekłej i gazowej.

Podczas szkolenia wykorzystano jedyny w Polsce mobilny trenażer, który w sposób realistyczny odwzorowuje scenariusze pożarów, do których może dojść w miejscach magazynowania mieszaniny propan butan. Szkolenie przeprowadził instruktor z firmy OLC FIRE.

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst