Strażacy podsumowali rok 2013

Opublikowano 2014-02-11 13:21:44. Artykuł wyświetlono: 2523 razy.

Zakończyła się kampania sprawozdawcza w jednostkach OSP funkcjonujących na terenie Gminy Rybno. Druhowie ze wszystkich dziewięciu działających na naszym terenie jednostek udzielili absolutoriów Zarządom.

Łącznie w 2013 roku strażacy z Gminy Rybno interweniowali 108 razy, w tym 28 razy w związku z pożarami i 78 razy na skutek innych miejscowych zagrożeń. Dwukrotnie byli też angażowani do działań związanych z fałszywymi alarmami, w obydwu przypadkach były to fałszywe alarmy w tzw. "dobrej wierze". W stosunku do roku 2012 nastąpił wzrost liczby pożarów o 5 (21,7%) oraz spadek liczby miejscowych zagrożeń o 5 (6,4%). Najwięcej razy alarmowani byli strażacy z OSP Rybno - 82 razy, OSP Żabiny - 32 razy i OSP Dębień - 10 razy.

Należy zaznaczyć, iż praca społeczna strażaków w 2013 r. nie ograniczała się jedynie do prowadzenia działalności operacyjno-bojowej. Druhowie wielokrotnie angażowali się w organizację imprez oraz uroczystości odbywających się na terenie naszej gminy, zabezpieczali trasy imprez sportowych i procesji kościelnych, przeprowadzali pokazy ratownicze i prewencyjne pogadanki w szkołach. Strażacy OSP są także regularnie szkoleni podczas specjalistycznych kursów. W 2013 roku odbyły się kursy podstawowe, ratownictwa technicznego, kierowców konserwatorów sprzętu i z zakresu współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym (zabezpieczanie lądowisk śmigłowców LPR).