www.gminarybno.pl

Drukuj

Szkoła z Rumiana na urodzinach swojego patrona w Warszawie

Opublikowano 2015-06-23 10:06:34. Artykuł wyświetlono: 4197 razy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rumianie uczestniczyli w niedzielę 21.06.2015r. w zjeździe szkół noszących imię księdza Jana Twardowskiego.

Uroczystość była częścią obchodów 100. rocznicy urodzin księdza - poety nazywanego też Janem od biedronki, bo przyroda, nawet małe owady, znalazły poczesne miejsce w jego twórczości. Wydarzenie miało miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie i rozpoczęło się złożeniem kwiatów przy grobie księdza - poety w Panteonie Wielkich Polaków w podziemiach Świątyni. We mszy Świętej, którą celebrował kardynał Kazimierz Nycz uczestniczyło ponad 200 pocztów sztandarowych i delegacji szkół z całej Polski. Wprowadzenie sztandarów przy dźwiękach werbli było wyjątkowo wzruszającym momentem. Wiele pozytywnych odczuć wzbudził również przepiękny spektakl słowno - muzyczny Krystyny Tkacz "Poezja muzyką malowana".

Niezwykłe emocje towarzyszyły też próbie ustanowienia rekordu Polski w jednoczesnym, głośnym czytaniu wiersza Jana Twardowskiego "Jest jeszcze taka miłość...". Na placu przed Świątynią zgromadziło się przeszło 600 osób, wśród nich podekscytowani tym wydarzeniem uczniowie Szkoły w Rumianie. Próba zakończyła się sukcesem, a obecni sędziowie postanowili o wpisaniu tego faktu do polskiej edycji Księgi Rekordów Guinnessa.

Wyjazd do Warszawy stał się też okazją do bliższego poznania stolicy. Uczniowie zwiedzili Muzeum Geologiczne, uczestniczyli w edukacyjnych zajęciach na terenie przepięknych, barokowych ogrodów Pałacu w Wilanowie. Tematem warsztatów był folwark wilanowski w czasach Jana III Sobieskiego.

Imponujące wrażenie na młodych podróżnikach z Rumiana zrobił Stadion Narodowy oraz przejazd wiszącym Mostem Świętokrzyskim. Bardzo przyjemny był wieczorny spacer po warszawskiej Starówce.

Dla uczniów szkoły podstawowej - uczestników wycieczki Warszawa okazała się ogromnym miastem o różnych obliczach, gdzie nowoczesność zderza się z historią i tradycją, a bogatej ofercie wydarzeń kulturalnych towarzyszy możliwość aktywnego spędzenia czasu. Wyjazd miał przede wszystkim walory poznawcze, edukacyjne i wychowawcze. Jednym słowem -"podróże kształcą".

Autor tekstu: Grzegorz Wiergowski
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst