ZWIERZowa Akcja Kastracja 2023

Opublikowano 2023-05-30 10:36:33. Artykuł wyświetlono: 457 razy.

Właściciele/opiekunowie psów i kotów oraz opiekunowie kotów wolno żyjących mogą skorzystać z bezpłatnej kastracji prowadzonej przez Gminę Rybno we współpracy z Fundacją ZWIERZ Ogólnopolską Fundacją na Rzecz Ochrony Zwierząt oraz bezpłatnie je zachipować.

Akcja finansowana jest w 100% i obejmuje kastracje zwierząt z terenu Gminy Rybno oraz ich znakowanie. Finansowanie nie obejmuje kosztów związanych z dowozem zwierzęcia do Gabinetu Weterynaryjnego Władysław Kubiński 13-220 Rybno ul. Wyzwolenia 51 i jego odbioru.
Zabiegi wykonuje Gabinet Weterynaryjny Władysław Kubiński 13-220 Rybno ul. Wyzwolenia 51.

Informacje na temat Akcji można uzyskać w Urzędzie Gminy Rybno, pok. 16 piętro II, lub pod nr tel. 23 696 6055 w. 35 lub 507 840 250.
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o finansowanie zadania jest:
1. złożenie w Urzędzie Gminy Rybno kompletnego wniosku przz pełnoletniego właściciela;
2. Pełnoletni właściciel/opiekun psa zobowiązany jest załączyć do wniosku ważne zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko wściekliźnie lub aktualny wpis w książeczce szczepień.
3. jeżeli zwierzę było oznakowane we wniosku należy wpisać nr chipa.
4. osoby niewyrażające zgody na chipowanie zwierzęcia (jeżeli nie było trwale oznakowane) nie mogą skorzystać z finansowania zabiegów kastracji.

Osoby ubiegające się o finansowanie zabiegu mogą składać wnioski od dnia 29 maja 2023r. 2023r. do dnia 15 czerwca 2023r. lub wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel w budżecie gminy.

Wnioski będą rozpatrywane w kolejności zgłoszeń do wyczerpania środków przeznaczonych na ten cel.
Sterylizacja/kastracja psa/kota dotyczy zwierząt powyżej 6 miesiąca życia oraz kwalifikującego się do znieczulenia ogólnego. Ostateczną decyzję czy stan zdrowia zwierzęcia pozwala na poddanie go zabiegowi podejmuje lekarz weterynarii.
Właściciel/opiekun zobowiązany jest do poddania zwierzęcia zabiegowi w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku. Po tym terminie zwierzę zostanie wykreślone z listy zakwalifikowanych.

Kastracja jest jedynym skutecznym sposobem rozwiązania problemu bezdomności zwierząt. Przeważająca część psów i kotów staje się bezdomna ze względu na niekontrolowane rozmnażanie i brak wystarczającej liczy osób, które przyjęłyby je pod swój dach. Decydując się na sterylizację możesz przyczynić się do ograniczenia ilości bezdomnych psów i kotów, a tym samym zapobiec ich cierpieniu i złemu traktowaniu.