Dobra szkoła

Opublikowano 2021-03-18 12:16:32. Artykuł wyświetlono: 1519 razy.

Miło nam poinformować, że wychowanek Szkoły Podstawowej w Rybnie, Pan dr hab. Piotr Mederski, postanowieniem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z dnia 22 lutego 2021 roku, otrzymał tytuł profesora. Piotr Mederski, profesor w dyscyplinie nauk leśnych, jest specjalistą w projektowaniu i optymalizacji zmechanizowanych procesów technologicznych pozyskiwania drewna. Wykłada na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Prof. dr hab. Piotr Mederski jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Rybnie z roku 1988.

- Z okresu szkoły podstawowej ze szczególną sympatią wspominam dwie wychowawczynie, Panią Ewę Wawrzonkowską oraz Panią Wiesławę Chylińską. Obie Panie pamiętam jako niezwykle życzliwe dla nas osoby. Dzisiaj z przyjemnością wspominam wyjazdy do teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Po powrocie trzeba było pisać wypracowanie z obejrzanej sztuki, na co wtedy nie zawsze mieliśmy ochotę. Taka była wówczas szkoła, dzisiaj wiemy, że to była dobra szkoła – powiedział Profesor Mederski.

Po ukończeniu szkoły podstawowej wyjechał z naszej miejscowości, by uczyć się w Technikum Leśnym im. 1000-lecia Państwa Polskiego w Tucholi. Następnie został przyjęty na Wydział Leśny Akademii Rolniczej im. Augusta Cieszkowskiego w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu). W trakcie studiów wyjechał do Londynu, gdzie podczas dwuletniego pobytu studiował język angielski. Po zakończeniu studiów (z tytułem zawodowym magistra inżyniera) uzyskał stopnie naukowe doktora nauk leśnych (2004) oraz habilitację (2014), a obecnie tytuł profesora.

Prof. dr hab. Piotr Mederski ma bardzo bogaty dorobek naukowy. Jest autorem i współautorem 80 publikacji naukowych, w tym w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych czasopismach: Forest Ecology and Management, Science of the Total Environment oraz Annals of Forest Science. Jest współautorem opublikowanego patentu głowicy harwestera do pozyskiwania drewna gatunków liściastych. Wykładał na Uniwersytetach we Florencji, Padwie, Salonikach, Eberswalde, Viterbo i Jelgawie. Jako prelegent brał udział w najbardziej prestiżowych światowych konferencjach użytkowania lasu w Nowej Zelandii, Austrii, Niemczech, we Włoszech oraz Japonii. Był recenzentem 87 artykułów naukowych dla najważniejszych czasopism naukowych indeksowanych na Web of Science.

Był Prezesem Forest Stewardship Council w Polsce, Zastępcą Sekretarza Generalnego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członkiem Polskiego Towarzystwa Leśnego, Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik. Koordynował projekty europejskie oraz był kierownikiem trzech projektów realizowanych dla Lasów Państwowych. Na Wydziale Leśnym i Technologii Drewna pełni obecnie funkcję Zastępcy Przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne.

Poza pracą naukową Profesor Mederski jest sympatykiem sztuki, szczególnie malarstwa i rzeźby, czynnie uprawia sport oraz żeglarstwo, podróżuje.

Odwiedziłem wiele krajów Europy, Azji, Ameryki Południowej, podróżowałem w Nowej Zelandii, chętnie jednak przyjeżdżam do Rybna i okolic. Bardzo lubię tutejszy krajobraz. Tu się urodziłem, wychowałem, tu chętnie wracam – dodaje Profesor Mederski.

Gratulujemy i życzymy Panu Profesorowi Mederskiemu dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

Autor: Dyrektor szkoły