www.gminarybno.pl

Drukuj

dr Aleksandra Piotrowska honorowym obywatelem Gminy Rybno

Opublikowano 2017-09-20 09:19:06. Artykuł wyświetlono: 1300 razy.

W dniu 12 września podczas XLIII sesji Rady Gminy Rybno Pani dr Aleksandra Piotrowska otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Rybno.


Dr Aleksandra Piotrowska jest absolwentką psychologii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończyła specjalizację psychologii szkolnej oraz psychologii pracy. Nieprzerwanie od października 1974 roku pracuje na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego, a od października 2006 dodatkowo w Wyższej Szkole Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie. W pracy naukowej prowadzi badania m.in. dotyczące determinantów funkcjonowania pamięci człowieka, indywidualnych i rodzinnych wyznaczników dojrzałości szkolnej dziecka i jego funkcjonowania w szkole, wpływu temperamentu człowieka na jego funkcjonowanie społeczne. Oprócz pracy naukowej i doradztwa dla rodziców oraz nauczycieli zajmuje się propagowaniem wiedzy psychologicznej współpracując w tym zakresie m.in. z Główną Kwaterą ZHP, stacjami radiowymi (Jedynka i Trójka) oraz telewizyjnymi (TVP, TVN, Polsat, Superstacja). Jest autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich. Od 1985 roku do zamknięcia pisma w roku 2000 była członkiem kolegium redakcyjnego „Psychologii Wychowawczej”, naukowego czasopisma polskich psychologów. Przez wiele lat była autorką cyklu artykułów w magazynach „Zuchowe Wieści”, „Diabetyk” i „Miś”, a także w poradnikach metodycznych dla nauczycieli nauczania początkowego i instruktorów zuchowych. Do jej najważniejszych publikacji należą:

  • Modele pamięci zawarte w „Materiałach do nauczania psychologii” PWN Warszawa 1986.
  • Zależność uczenia się od późniejszej aktywności podmiotu i od następujących czynników sytuacyjnych. Tom II „Psychologii uczenia się” pod red. Włodarskiego. Warszawa 1998, PWN
  • Rzekome wspomnienia – czy ufać swojej pamięci? Publikacja WSiP- z 2005.
  • Oraz najnowszy hit wydany nakładem Domowej Akademii pt. „Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć najczęstszych błędów wychowawczych

Pani Doktor na stałe mieszka i pracuje w Warszawie. Jednakże od ponad 20 lat związana jest z Gminą Rybno, gdzie we wsi Grądy posiada domek letniskowy. Jak sama podkreśla „od pierwszego wejrzenia” zakochała się w tutejszej, pięknej, niczym niezmąconej przyrodzie.

Pani Aleksandra Piotrowska potrafi dzielić się swą wiedzą i doświadczeniem. Przekonali się o tym uczniowie, rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu oraz Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu.

Pomimo, iż działania Pani Aleksandry skierowane są głównie do uczniów, rodziców i nauczycieli, to stanowczo należy stwierdzić, że jest ona wielkim autorytetem dla całego społeczeństwa polskiego. Dlatego też uważamy, że Tytuł Honorowego Obywatela to również HONOR dla Gminy Rybno.

/Z laudacji dyrektora Bogusława Łukwińskiego wygłoszonej podczas uroczystości nadania Honorowego Obywatela Gminy Rybno Pani dr Aleksandrze Piotrowskiej/
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka