www.gminarybno.pl

Drukuj

Hartowiec: Uczniowie z wizytą w Luszowicach

Opublikowano 2019-06-18 13:51:59. Artykuł wyświetlono: 429 razy.

To już siódmy raz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu pojechali do Luszowic w ramach wymiany uczniów. W zeszłym roku gościliśmy uczniów i nauczycieli z Luszowic, w tym roku w odpowiedzi na zaproszenie pojechali uczniowie i ich opiekunowie ze szkół w Hartowcu.

Luszowice to wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Radgoszcz.

Nasz pobyt w tej urokliwej miejscowości trwał 7 dni. Na miejsce dotarliśmy w niedzielę wieczorem. Przed szkołą czekali już na nas uczniowie i nauczyciele. Zostaliśmy przywitani bardzo serdecznie. Następnego dnia wspólnie z tamtejszą społecznością szkolną obchodziliśmy Dzień Dziecka. Miały miejsce wspólne gry, zabawy, rozgrywki, konkurencje sportowe. Trzeciego dnia razem z grupą ze szkoły z Luszowic pojechaliśmy do Zatorza, do miejsca wyczekiwanego przez uczniów Energylandii. Energylandia to największy Park Rozrywki w Polsce. Hyperion, Mayan, Strefa Water Park to tylko niektóre z kilkudziesięciu atrakcji, które wchodzą w skład oferty parku. Uczniowie z rumieńcami na twarzy wracali na nocleg.
Czwarty i piąty dzień to pobyt w górach - Tatrach z noclegiem w Zakopanem.

Byliśmy na Krzeptówkach, jednej z głównych ulic Zakopanego. Weszliśmy do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej –rzymskokatolickie sanktuarium maryjne w Polsce, wybudowane jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II po zamachu z 13 maja 1981.

W górach wjechaliśmy kolejką górską na Wielką Krokiew. W powietrzu czuliśmy unoszacy się duch zwycięstwa polskich skoczków:)
Udało nam się przejść przez Dolinę Skarżyską na Sarnią Skałę (1377m n.p.m.). Podczas wędrówki zachwycaliśmy się urokiem polskich gór. Podziwialiśmy przyrodę, słuchaliśmy przewodnika, który pracuje, w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym i w związku z tym mogliśmy obejrzeć helikopter Topr-u i dowiedzieć się dużo na temat ratownictwa górskiego.

Szóstego dnia pojechaliśmy do Krakowa. Kraków to kolebka historii i zabytków naszego kraju. Wspólnie z panią przewodnik przechadzaliśmy się ulicami miasta i chłonęliśmy wiedzę oraz podziwialiśmy architekturę miasta .

Ostatniego dnia odwiedziliśmy kościół św. Józefa Oblubieńca w Luszowicach. Tam historię kościoła przybliżyła nam pani Marysia - polonistka ze szkoły w Luszowicach.

Tak wyglądał nasz pobyt w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Luszowicach.
Tamtejsza społeczność szkolna jest niezwykle uprzejma, życzliwa, serdeczna, gościnna. Zorganizowano nam moc atrakcji i zapewniono przepyszne wyżywienie oraz wygodny nocleg. A na zakończenie dostaliśmy urocze upominki.

Pobyt ten na długo utkwi nam w pamięci. Patronowie naszych szkół połączyli nas a owocami jest wspólna integracja. Kiedy odjeżdżaliśmy lały się łzy, że trzeba się rozstać…

Bardzo cieszymy się, że współpraca układa się pozytywnie, że Luszowiczanie chętnie przyjeżdżają na nasze Mazury a my chętnie na Małopolskę. Wymiana ta pozwala nam poznawać kulturę, historię regionu południowej Polski oraz budować relacje międzyludzkie. Za każdym razem wracamy bogatsi o nowe doświadczenia, napełnieni pozytywną energią, którą zarażają nas Luszowiczanie.

Mamy nadzieję, że współpraca będzie trwać nadal i już nie możemy doczekać się przyjazdu Luszowiczan do naszej szkoły.

Nadesłał: Bogusław Łukwiński
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka