www.gminarybno.pl

Drukuj

Jubileusz 10 - lecia nadania imienia ks. Jana Twardowskiego Szkole Podstawowej w Rumianie

Opublikowano 2016-10-21 21:46:13. Artykuł wyświetlono: 2333 razy.

18 października 2016 roku w Szkole Podstawowej w Rumianie miała miejsce podniosła uroczystość - 10 - lecie nadania imienia ks. Jana Twardowskiego.

Była to okazja do wspomnień, sięgnięcia pamięcią do minionych lat oraz pokazania dokonań, wyliczenia sukcesów i osiągnięć Szkoły. Uroczystość zgromadziła całą społeczność szkolną: nauczycieli, uczniów, rodziców, mieszkańców oraz gości, jak wiele razy podkreślano w przemówieniach - prawdziwych i wypróbowanych przyjaciół Szkoły w Rumianie. Na uroczystość przybyli również poprzedni, już emerytowani dyrektorzy placówki - pani Zofia Kostka i pan Stanisław Szulwic. Powitani gromkimi brawami w swoich wystąpieniach przyznali, że chociaż ciężko im było rozstać się z ukochaną Szkołą, dla której przecież nie szczędzili sił i zdrowia, to widząc wspaniały rozwój placówki, jej kolejne sukcesy i osiągnięcia, cieszą się, że oddali ster prowadzenia Szkoły w dobre ręce i stąd chętnie ją odwiedzają. Są tutaj zawsze mile widziani, serdecznie przyjmowani i goszczeni.

Tak jak 10 lat temu, tak i teraz, w dniu rocznicy, uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w koście parafialnym w Rumianie, a następnie na czele z pocztem sztandarowym nastąpił przemarsz do Szkoły, gdzie złożono kwiaty pod pomnikiem patrona ks. Jana Twardowskiego i odsłonięto tablicę upamiętniającą jubileusz.

Spotkanie miało miejsce w przepięknie udekorowanej na tę okazję sali gimnastycznej. Scenografia swoją symboliką nawiązywała do twórczości poetyckiej, a także do obowiązków i pełnionych funkcji księdza Jana Twardowskiego. Jan "od biedronki" najchętniej pisał dla dzieci i przekazywał w wierszach w prosty sposób ważne, życiowe prawdy. Niezwykłe wrażenie robiło puste krzesło symbolizujące duchową obecność patrona, a także postać anioła tak częsta w wierszach księdza - poety. Całość dekoracji dopełniała przepiękna wystawa fotografii autorstwa Czesława Czaplińskiego, udostępniona przez Instytut Jana Pawła II w Warszawie, z którym Szkoła od wielu lat współpracuje.

Zaproszeni goście, m. in. władze samorządowe gminy Rybno na czele z wójtem panem Tomaszem Węgrzynowskim, księża, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele instytucji społeczno - kulturalnych, jednostek użyteczności publicznej w swoich wystąpieniach podkreślali, że Szkoła w Rumianie jest placówką niezwykłą, gdzie wszyscy, a zwłaszcza uczniowie czują się jak w domu, a rodzice, zawsze mile widziani, są prawdziwymi gospodarzami placówki. Poprzez swoje osiągnięcia dydaktyczne, bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, Szkoła jest miejscem rozwoju różnorodnych uzdolnień i talentów uczniowskich. Tutaj też młody człowiek wychowuje się w duchu przyjętych wartości.

Dalszą część obchodów jubileuszu stanowił program artystyczny w wykonaniu uczniów. Był to występ różnorodny tematycznie, tak jak poezja księdza Jana, ale jednocześnie barwny, wesoły, dynamiczny i z humorem, w którym nie brakowało śpiewu, tańca, humorystycznych inscenizacji. Była też część bardzo wzruszająca, refleksyjna, skłaniająca do zadumy nad życiem, przemijaniem, cierpieniem, czyli to co towarzyszy każdemu z nas.

Na zakończenie odbył się specjalny pokaz umiejętności zapaśniczych uczniów z Rumiana. Niezwykle widowiskowy i dynamiczny popis młodych zawodników przyjęty został z ogromnym aplauzem. Jubileuszowa uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem i zwiedzaniem Szkoły.

Autor tekstu: Grzegorz WiergowskI
Zdjęcia: Aneta Rudzka

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka