www.gminarybno.pl

Drukuj

Kapsuła czasu w Rumianie

Opublikowano 2017-10-20 14:43:03. Artykuł wyświetlono: 1492 razy.

W sobotę 7 października 2017 r odbyła się uroczystość umieszczenia kapsuły czasu w kościele pod wezwaniem św. Barbary w Rumianie.

Mieszkańcy i zaproszeni goście przekazali pamiątki, które zostały zamknięte w kapsule czasu umieszczonej na odnowionej wieży. Znalazł się w niej również list podpisany przez wielu parafian i tych, którzy przyczynili się do remontu świątyni. Udział w tym ważnym dla parafii wydarzeniu wzięli: Pani Bogusława Orzechowska - Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Elżbieta Gelert - Poseł na Sejm RP, Pani Teresa Karczmarek - Zastępca Dyrektora Departamentu Zezwoleń i Koncesji w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Pan Mateusz Mickiewicz - Doradca Wojewody Warmińsko- Mazurskiego, Pan Robert Raszkowski w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Drewniany kościół w Rumianie został zbudowany w 1714 roku. Teraz doczekał się remontu dachu. Prace przy remoncie dachu polegają na wykonaniu robót budowalnych – konserwatorskich przy konstrukcji więźby dachowej w tym wymianie: części krokwi, płatwi, słupów, mieczy, zastrzałów, uzupełnieniu ubytków w elementach więźby, wykonaniu impregnacji środkami ognioochronnymi, owadobójczymi i grzybobójczymi, wymianie części pokrycia z gontu oraz impregnacji środkami ognioochronnymi.

Obecny stan więźby dachowej i pokrycia dachowego oraz stopień zawilgocenia murów kościoła wynikający z uszkodzonych rynien powoduje szybką degradację, w związku z drewnianą konstrukcją, cennego zabytkowego kościoła, w którego wnętrzu znajdują się nie tylko cenne obrazy i eksponaty ale również strop i ściany zdobione są polichromią i zdobione ornamentem roślinnym. Koszt inwestycji to prawie pół miliona złotych. Pieniądze przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze gminy. Kilkanaście tysięcy złotych zebrali sami parafianie. Kościół w całości jest drewniany i wymaga wielu prac konserwatorskich. Dzięki wykonanym pracom cenna substancja zabytkowa kościoła zostanie zabezpieczona, zachowana i utrwalona.

ZAŁĄCZNIKI
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka