www.gminarybno.pl

Drukuj

Kopalnia dobrych pomysłów

Opublikowano 2011-12-01 08:06:24. Artykuł wyświetlono: 2458 razy.

Fundacja Open Future z Olsztyna współrealizowała w dniach 22 listopada 2011 r.-29 listopada 2011 r. wspólnie z młodzieżą z Polski i Bułgarii projekt międzynarodowy pod tytułem „Kreatywna Grupa Wsparcia - Kopalnia Dobrych Pomysłów”. Projekt ten to szansa dla młodych ludzi by się rozwijać, poznawać rówieśników odmiennej kultury, a także tworzyć więzi międzynarodowe.

Projekt ten jest wstępem do dalszych działań międzynarodowych pomiędzy krajami - Polska i Bułgarią. Do głównych celów projektu zaliczyć należy wzajemną pomoc, czyli „młodzież dla młodzieży” oraz zdobycie dużego bagażu doświadczeń z zakresu wiedzy na temat naszych kultur, tradycji, zwyczajów oraz z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej i młodzieżowej integracji poprzez warsztaty, burzę mózgów, zdobywanie przez poznanie. W tym celu jednym z głównych punktów programu był Wieczór Bułgarski, podczas którego młodzież mogła spróbować tradycyjny świeżo pieczony przez grupę bułgarska chleb i inne tradycyjne potrawy bułgarskie. Bonusem projektu był udział jednej uczestniczki pochodzącej z Belgii, która obecnie pracuje w Bułgarii od kilku miesięcy i również dzieliła się informacjami na temat jej kraju i kultury. Aby uczcić spotkanie trzech narodów odśpiewano z wielkim szacunkiem hymny trzech państw – Polski, Bułgarii i Belgii.

Ważnym punktem programu były warsztaty przedsiębiorczości. Czym jest przedsiębiorczość? Jak skierować swoje myślenie na przedsiębiorcze tory działania? Jak przygotować biznesplan, w jaki sposób prowadzić własny biznes. Przedsiębiorczość to także wiara we własne siły. W związku z tym, podczas warsztatów pracowano nad techniką pozytywnego myślenia w tym zakresie. Honorowym gościem tych warsztatów był pochodzący z Malty Carmel Vincent Cassar - właściciel szkoły językowej TEAMLINGUA w Olsztynie. Gość honorowy podzielił się z młodzieżą swoim doświadczeniem w prowadzeniu biznesu w Polsce oraz w jego kraju ojczystym. Kreatywne warsztaty sukcesu – miały na celu uwolnienie własnej kreatywności w sytuacjach kryzysowych. To również rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

Kolejną atrakcją projektu „Kopalnia dobrych pomysłów” był pobyt całej grupy 41 osobowej na terenie Zespołu Szkół w Rybnie, szkoły z której pochodzi polska grupa. Wszyscy uczestnicy projektu uczestniczyli w zajęciach szkolnych, goście dzielili się wiedzą o swoim kraju i kulturze z innymi uczniami polskiej szkoły, którzy nie uczestniczyli w tym projekcie.

Wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Rybnie mogli usłyszeć hymn Bułgarii oraz zobaczyć tańczące przedstawicielki grupy bułgarskiej w tradycyjnych strojach ludowych, wręczające Dyrekcji szkoły chleb pieczony własnoręcznie na tę okazją. Następnie odbyły się rozgrywki polsko-bułgarskiej grupy w siatkówkę i piłkę nożną. Wszystkie te zajęcia odbyły się w ramach kolejnego punktu naszego projektu pt.:”Zapraszam Cię do mojego domu”. Polska grupa dosłownie zaprosiła grupę bułgarska do swego domu, jakim jest Rybno - podzieliła się swymi ulubionymi miejscami swojej okolicy, szkoły. Pani Dyrektor ZS Rybno przyjęła gości w szkole pysznymi ciastami oraz tradycyjnym polskim bigosem.

Zaproszenie Fundacji Open Future przyjęli również studenci z Turcji uczący się na UWM w Olsztynie w ramach programu ERASMUS. Dzięki ich obecności polsko-bułgarsko-belgijska grupa powiększyła się również o tureckich przedstawicieli. Goście podzielili się wiedzą na temat ich krajów, opowiedzieli o możliwościach jakie daje udział w projekcie ERASMUS. Opiekunka gości tureckich opowiedziała o swojej codziennej pracy związanej z realizacją programu ERASMUS.

Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami Studenckiego Koła Naukowego Zarządzania Zasobami Ludzkimi Creative przy Katedrze Organizacji i Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. SKN ZZL Creative należy do Platformy Young Crew, która zrzesza organizacje skupione wokół tematyki zarządzania. Dla uczestników projektu Kopalnia Dobrych Pomysłów to również okazja do obejrzenia UWM w Olsztynie.

Organizator projektu – Fundacja Open Future z Olsztyna – wierzy głęboko, że realizując projekt Kopalnia Dobrych Pomysłów przyczyni się do utworzenia młodzieżowej kreatywnej sieci wzajemnej współpracy i pomocy, a przede wszystkim do promocji różnorodności kulturowej opierającej się na poznaniu kultury Polski i Bulgarii oraz dzieki zaproszonym gościom - Turcji, Malty, Belgii, w zakresie tradycji, obyczajów, regionalnej kuchni. Projekt był realizowany w języku angielskim.

źródło:  ZS Rybno
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka