Modernizacja systemu łączności ratowniczej

Opublikowano 2019-09-26 10:01:21. Artykuł wyświetlono: 1632 razy.

Oddano do użytku zmodernizowany na potrzeby straży pożarnej system łączności bezprzewodowej na terenie powiatu działdowskiego.

Do tej pory łączność na potrzeby prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych nie obejmowała całego obszaru na którym działały jednostki ochrony przeciwpożarowej. Niektóre części powiatu nie miały pokrycia jeżeli chodzi o zasięg łączności, znajdując się w tzw. cieniach radiowych, które stanowiły ok. 10% powierzchni powiatu.

W ramach budowy systemu łączności zaplanowano instalację na różnych obiektach trzech sterowanych przez internet stacji radiowych. Stacje zlokalizowane zostały w Lidzbarku, Rybnie i Uzdowie. Sygnały ze stacji wyniesionych przekazywane są przez internet do stacji bazowej w Działdowie. Ponadto zakupiono centralną jednostkę sterującą systemu łączności radiowej, konsolę dyspozytorską, a na potrzeby prowadzenia korespondencji w sieciach ruchomych osiem cyfrowych radiotelefonów noszonych z możliwością działania w wersji analogowej. Zakupiono też nowy rejestrator korespondencji oraz inny niezbędny sprzęt techniczny do prawidłowego działania systemu na Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Działdowie.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 120 tys. zł. Inwestycja została współfinansowana przez Gminę Rybno oraz wszystkie pozostałe samorządy Powiatu Działdowskiego.

źródło:  http://dzialdowo.kwpsp.olsztyn.pl