www.gminarybno.pl

Drukuj

Polskie Dni Spirometrii

Opublikowano 2015-09-21 13:21:48. Artykuł wyświetlono: 1011 razy.

W czwartek, 17 września w Ośrodku Zdrowia w Rybnie odbyła się akcja „Polskie Dni Spirometrii” pod patronatem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Choroby Alergiczne i POCHP promująca wczesną diagnostykę chorób płuc - astmy i POCHP.

Dni spirometrii to nie tylko badania, ale także projekt edukacyjny, niosący przekaz o szkodliwości palenia tytoniu, konsekwencjach nie leczenia POCHP i astmy. To projekt adresowany do mieszkańców od wszystkich lekarzy, pielęgniarek, techników medycznych, którym zależy na zdrowiu Polaków.

Od 2010 r., czyli pierwszego Światowego Dnia Spirometrii, polscy lekarze aktywnie włączają się w rozpoznawanie i leczenie obturacyjnych chorób płuc (astma i POCHP). Są one w Polsce nadal niedostatecznie zdiagnozowane. Pomimo znacznych wysiłków ze strony lekarzy POZ, alergologów i pneumonologów, nadal ponad 50% chorych na astmę zmaga się z nierozpoznana chorobą i aż 80% chorych na POCHP ma duszności i kaszel i niestety nie wie, że u podstawy ich dolegliwości stoi przewlekła obturacyjna choroba płuc POCHP.

Nad sprawnym przebiegiem badań w Rybnie czuwała Urszula Zawadzka i Alicja Gerlach – pielęgniarki środowiskowe oraz wolontariusze z Zespołu Szkół w Rybnie – Dawid Kłosowski i Milena Szulwic.

- Podczas akcji wykonano badania spirometryczne dla 25 pacjentów. Wszystkie osoby uzyskały fachową poradę pielęgniarską na temat chorób układu oddechowego. Osoby z wynikiem spirometrii na pograniczu normy oraz trzy osoby z odchyleniem od normy trafiły na konsultację lekarską – powiedziała nam Dyrektor Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rybnie Iwona Ćwiek.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka