www.gminarybno.pl

Drukuj

Rumian: Europejskie Dni Dziedzictwa

Opublikowano 2017-10-04 21:09:57. Artykuł wyświetlono: 4087 razy.

17 września 2017r. o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie odbył się festyn z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa.

W ramach współpracy z Olsztyńskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Olsztynie została przygotowana impreza pod hasłem „Rumiankowy Krajobraz - mała wieś, wielka historia”, na którą licznie przybyli uczniowie, rodzice i mieszkańcy. Podczas spotkania został wygłoszony wykład doktora Wiesława Skrobota z Pracowni Aktywności Obywatelskiej i Dokumentacji Dziedzictwa w Ostródzie pod tytułem „Krajobraz i wiejska przestrzeń jako element dziedzictwa kulturowego”. Uczestnicy wydarzenia brali udział w queście „Ścieżką przez wieś”. Ta forma gry terenowej pozwoliła na odkrycie niezgłębionej tajemnicy regionu, a jednocześnie dała możliwość zauważenia oczyma wyobraźni to, czego spojrzenie nie wychwytuje. Podczas spotkania nastąpiło otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej „Architektura z czerwonej cegły” jako podsumowanie wakacyjnego Gminnego Konkursu Fotograficznego, nad którym honorowy patronat objął Wójt Gminy Rybno- Pan Tomasz Węgrzynowski i Garncarnia Pana Pawła Piotra Szymańskiego z Kamionka Wielkiego. Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni i zaproszeni do kolejnej edycji.

Podczas wydarzenia odbył się pokaz lepienia naczyń glinianych na kole garncarskim, a także wytwarzanie naczyń metodą wałeczkową. Każdy mógł spróbować swoich sił. Chętnych było wielu, a szczególne zainteresowanie wykazali uczniowie. Była to swoista lekcja etnografii, aby uchronić ginący element naszego kulturowego krajobrazu- jakim jest praca garncarza.

W celu pokazania malowniczych krajobrazów miejscowości Rumian zostały przeprowadzone warsztaty decoupage „ Z naszych łąk i pół”. Pod okiem instruktorów zainteresowani tworzyli prace ukazujące piękno i bogactwo krajobrazu wiejskiego. Dopełnieniem uroczystości była inscenizacja uczniów szkoły pt. „ W rumiańskim ogródku”. Dzieci pokazały bogactwo roślin, które należy objąć opieką i podjąć działania mające na celu odbudowę gatunkową. Wiejskie ogródki powinny się stać cennym elementem krajobrazu wiejskiego, który należy chronić od zapomnienia. Uczniowie zaprezentowali krajobraz swojej małej ojczyzny „słowem malowany”.

Podczas spotkania autorzy opowiadań zaprezentowali legendy z książki pt. „Znad jeziora Rumian i rzeki Wel” wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Rybno.

Uczestnicy degustowali domowe wypieki i tradycyjne potrawy regionalne. Uczta dla ducha i ciała na trwałe wpisała się do kalendarza uroczystości szkolnych.

źródło: sprumian.edupage.org
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst