www.gminarybno.pl

Drukuj

To już 10 lat!

Opublikowano 2015-05-29 16:10:24. Artykuł wyświetlono: 2142 razy.

To już 10 lat, gdy Szkole Podstawowej w Hartowcu zostało nadane imię wielkiej polskiej poetki i nowelistki Marii Konopnickiej. 22 maja 2015 r. odbyła się uroczystość upamiętniająca wybór Patrona.

Obchody rozpoczęła msza święta w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu. Część artystyczna odbyła się na hali sportowej. Podczas przywitania gości Dyrektor Szkoły Bogusław Łukwiński podkreślił, że to dzień ważny w 135-letniej historii tej szkoły. „Wybór patrona to jedna z najważniejszych decyzji w życiu szkoły. Maria Konopnicka – patron naszej szkoły stał się dla uczniów wzorem, spoiwem, wokół którego szkoła organizuje proces nauczania i wychowania młodego pokolenia”.

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, absolwent szkoły w Hartowcu z 1981 r., Leon Żujewski Naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Działdowskiego, Bogdan Kopański Radny Powiatu Działdowskiego i Sołtys wsi Hartowiec, Andrzej Kornacki Przewodniczący Rady Gminy Rybno, Dyrektorzy Szkół z Gminy Rybno, Jan Sokołowski Inspektor Oświaty ds. Oświaty i Wychowania w Urzędzie Gminy Rybno, Prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Hartowiec Grzegorz Różański, przewodnicząca Rady Rodziców przy SP w Hartowcu Justyna Kenska, Urszula Zawadzka pielęgniarka środowiskowa SPGZOZ w Rybnie, Tomasz Stepnowski leśniczy Leśnictwa Kostkowo.

Uczniowie przypomnieli zebranym biografię Marii Konopnickiej. Jednym z elementów scenografii były portrety Patronki wykonane przez dzieci. W trakcie przedstawienia zaprezentowano pokaz multimedialny, w którym przypomniano 10 lat historii szkoły. Na zdjęciach widać, że dekada to dużo dla rozwoju młodego człowieka i dokonań szkoły. Podczas części artystycznej uczniowie wcielili się w postacie kreowane przez Konopnicką. Nie zabrakło Janka, Franka, no i oczywiście Stefka Burczymuchy. Gościnnie zatańczyły Krasnoludki z „Sierotki Marysi”, w roli których zobaczyliśmy pierwszoklasistów. Przedstawienie teatralne urozmaicone było śpiewem i tańcem, uroczystym walcem, a także popisowym kujawiakiem w wykonaniu najmłodszych. Uczniom naszej szkoły nie brakuje talentów, świetnie recytują wiersze, śpiewają, grają na instrumentach, tańczą ... Podczas występów została zaprezentowana tylko namiastka ich możliwości.

Część artystyczna, podobnie jak bajki Konopnickiej, została zakończona przesłaniem, w którym chłopiec Franek pragnie, aby niezależnie od tego, jaką drogę w życiu obierze, nie był „złym, próżniakiem...”. Takie wartości przekazywała Maria Konopnicka, a dziś dzieciom przekazują je nauczyciele, wychowawcy, rodzice. Na zakończenie Pan Dyrektor wręczył gościom pamiątkowe kalendarze na rok szkolny 2015/2016, w którym znajdowały się zdjęcia z archiwum szkolnego. Z tej okazji powstało również specjalne wydanie gazetki szkolnej „Duszek Kacper”, poświęcone Patronce Szkoły.

Autor tekstu: Nauczyciel SP Hartowiec Iwona Kozłowska
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka