www.gminarybno.pl

Drukuj

Konferencja naukowa w Koszelewach

Opublikowano 2017-06-21 08:16:09. Artykuł wyświetlono: 3279 razy.

19.06.2017r. w świetlicy wiejskiej w Koszelewach odbyła się konferencja naukowa „Czyste środowisko w Gminie Rybno”.

Organizatorami byli Stowarzyszenie Kraina Srebrnych Łąk i Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Koszelewach. Konferencja została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Na wstępie, prezes stowarzyszenia – pan Dariusz Tara, przybliżył w kilku słowach działalność i cele stowarzyszenia. Następnie odbyły się wykłady z prezentacjami.

W przedsięwzięciu wsparli nas następujący prelegenci:
- pani dr Izabela Jabłońska- Barna z Katedry Turystyki, Rekreacji i Ekologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
- pani Alina Witkowska-Tatarek - Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa; specjalista chorób wewnętrznych z Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rybnie
- pan Michał Niedźwiecki z Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna"
- pan Marcin Modrzewski - Specjalista ds. ochrony przyrody i krajobrazu z Welskiego Parku Krajobrazowego
- pan Tomasz Węgrzynowski Wójt Gminy Rybno

Cel konferencji to przybliżenie trudnego tematu skutków spalania niewłaściwego paliwa w piecach dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka, właściwej segregacji śmieci, przyrodniczych walorów naszych terenów oraz zapoznanie z polityką gminy w zakresie ekologii.

Mamy piękne lasy, jeziora, łąki, cudowne krajobrazy, to nasze wspólne dobro. Ważny jest związek człowieka z przyrodą, konieczność poszanowania zasobów przyrody, zasady „odpowiedzialnej konsumpcji”, konieczność stosowania selektywnej zbiórki odpadów oraz promowanie naszej gminy.

Motto konferencji: „W przyrodzie nic nie ginie – wraca do człowieka”.

Na koniec uczniowie przedstawili inscenizację Jasia i Małgosi w wydaniu ekologicznym i mogliśmy udać się na kawę.

Bardzo dziękujemy zaproszonym gościom za ciekawe, pouczające prelekcje, uczestnikom za niezawodne przybycie. To było miłe spotkanie w kręgu przyjaciół.
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst