www.gminarybno.pl

Drukuj

Dębień: Podsumowanie projektów 'Senior Bezpieczny 2017' oraz 'Seniorstars 2017'

Opublikowano 2018-01-04 11:40:27. Artykuł wyświetlono: 2023 razy.

W czwartek, 28 grudnia o godz. 12.00 w Klubie Seniora w Dębieniu odbyło się zakończenie projektów realizowanych przez Polską Fundację Paraolimpijską - „Senior Bezpieczny 2017” oraz Fundację Nicolaus Copernicus - „Seniorstars 2017”. Projekty współfinansowane były w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - Edycja 2017.

W spotkaniu udział wzięli: Minister Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Bogusława Orzechowska, Senator RP i Zastępca Przewodniczącego Senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko – Mazurski, Anna Rybka – Prezes Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej, Wójt Gminy Rybno – Tomasz Węgrzynowski, Burmistrz Miasta Działdowo – Grzegorz Mrowiński, Sekretarz UG w Rybnie – Jolanta Jendrycka, prof. Maciej Mikołajewski, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego oraz Prezes Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Rybno – Danuta Zdunek. Spotkanie poprowadził pomysłodawca projektów Robert Szaj.

„Senior Bezpieczny 2017”. W związku z realizacją projektu ok. 100 seniorów wzięło udział w zajęciach z Tai Chi i zajęciach z samoobrony. Wsłuchali również teoretycznych wykładów dotyczących ogólnie pojętego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa ekonomicznego oraz fizycznego. Projekt realizowany był w związku z coraz większym zapotrzebowaniem seniorów na tego typu zajęcia oraz coraz częstszymi przypadkami oszustw, których ofiarami padają osoby starsze. Dlatego w ramach projektu zrealizowano również kampanię społeczną. - „Kampania ma przestrzec seniorów przed niebezpieczeństwami oraz zachęcić młodsze pokolenie, dzieci i wnuków do wspierania osób starszych w przypadkach zagrożenia” – mówi pomysłodawca kampanii i projektu „Senior Bezpieczny 2017” Robert Szaj. Kampania realizowana jest na ogólnopolskiej antenie TVP 3. Powstały dwa minutowe spoty informacyjne, przestrzegające przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów. W humorystycznym wydaniu zaprezentowano potencjalne zagrożenia, z którymi mogą spotkać się osoby starsze. W kampanii wzięli udział m.in. Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą oraz aktorka Irena Telesz.

„Seniorstars 2017”. Podczas zajęć uczestnicy poznali najnowsze odkrycia dotyczące Kosmosu, planety i gwiazdy, nauczyli się posługiwać mapami nieba oraz teleskopami. Pod naturalnym niebem oraz pod sztucznym niebem planetarium uczyli się również orientacji na niebie. Wykłady oraz naukę obserwacji nieba prowadzili m.in. naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Masaryka w Brnie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. - „Część naszych zajęć była prowadzone w sposób prosty i nieskomplikowany. Dla zaawansowanej grupy, która udział w zajęciach bierze od kilku lat, na wyraźną ich prośbę, przygotowaliśmy cykl wykładów z bardziej zaawansowaną matematyką i fizyką. Wykłady dla grup niezaawansowanych były zrozumiałe i przystępne dla każdego, niezależnie od wykształcenia czy wykonywanego zawodu. Zajęcia skierowane były do wszystkich, którzy ukończyli 60 rok życia, niezależnie od wykształcenia czy miejsca zamieszkania. Każdy z uczestników zajęć bezpłatnie otrzymał roczną prenumeratę pisma Urania –Postępy Astronomii oraz mapy nieba. Najaktywniejsi nasi studenci na zakończenie zajęć otrzymują również sprzęt obserwacyjny - lornetki” – mówi pomysłodawca projektu - Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. Uczestnicy oprócz typowych „akademickich” zajęć wzięli udział w wyciecze do Fromborka. Uczestniczyli również w premierze fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Tajemnice de Revolutionibus”. Oba projekty realizowane były w Rybnie, Kurzętniku, Nowym Mieście Lubawskim, Lubawie, Działdowie i Truszczynach.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst