www.gminarybno.pl

Drukuj

Trzecie urodziny Klubu HDK

Opublikowano 2019-11-28 15:00:29. Artykuł wyświetlono: 732 razy.

W piątek 22 listopada 2019 roku w restauracji „Świtezianka” odbyły się obchody 3 rocznicy powstania Klubu HDK w Rybnie wspólnie z obchodami Dni Honorowych Dawców Krwi, które przypadają na 22 - 26 listopada.

Wiceprezes klubu Krzysztof Anisiewicz przywitał zaproszonych gości: Wójta Gminy Rybno pana Tomasza Węgrzynowskiego, prezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie pana Jerzego Giezka, wiceprezesa Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie pana Wiesława Rucińskiego, kierownika Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie panią Joannę Derbin, Wicestarostę Powiatu Działdowskiego pana Janusza Kaczmarka, kierownika OSIR w Rybnie panią Hannę Bem, dyrektor Zespołu Szkół w Rybnie panią Ewę Golder i prezes Klubu HDK w Rybnie panią Danutę Ogrodowczyk oraz krwiodawców i członków klubu.

Prezes klubu pani Danuta Ogrodowczyk podziękowała wszystkim tym, którzy honorowo oddają krew – najpotężniejszy lek, jakim dysponuje współczesna medycyna - i na co dzień ratują miliony istnień ludzkich a także wszystkim osobom zaangażowanym w szlachetną ideę krwiodawstwa. Wszystkim zebranym złożyła najserdeczniejsze życzenia z okazji ich Święta, bo Honorowi Dawcy Krwi zasługują na najwyższe uznanie i szacunek społeczeństwa.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Wójt Gminy Rybno pan Tomasz Węgrzynowski, prezes Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Działdowie pan Jerzy Giezek, kierownik Oddziału Rejonowego PCK pani Joanna Derbin oraz Wicestarosta pan Janusz Kaczmarek.

Wiceprezes Klubu HDK w Rybnie pan Krzysztof Anisiewicz przedstawił podsumowanie ilości oddanej krwi w okresie działania klubu i nie tylko. W pierwszym roku działalności klubu – w 2017 krwiodawcy oddali 27 500 ml, w drugim roku działalności, w roku 2018 krwiodawcy oddali - 51 450 ml, a w trzecim roku działalności - 2019 krwiodawcy oddali już 65 027 ml, co w sumie daje 143 977 ml krwi pełnej. Liczba ta zapewne wzrośnie, jeżeli krwiodawcy ofiarnie zgłoszą się 4 grudnia na pobór „Mikołajkowy”. W 2019 roku 49 krwiodawców oddało krew indywidualnie w punktach krwiodawstwa co dało łącznie 22 050 ml krwi.

Krwiodawcy oddają krew w Zespole Szkół w Rybnie już od 2008 roku i do momentu utworzenia klubu, w październiku 2016 roku, oddano 93 990 ml. Dzięki ofiarności krwiodawców z gminy Rybno w latach 2008 -2019 ilość oddanej krwi wyniosła 238 litrów. Jest to ogromna ilość krwi, która uratowała zdrowie i życie wielu, wielu osób.

Pan Anisiewicz przedstawił również osoby, którym zostały wręczone odznaki – „ZASŁUŻONY HONOROWY DAWCA KRWI”

   Odznaki III STOPNIA otrzymali: Patryk Tułodziecki, Edward Radzimiński, Krzysztof Wasielewski, Michał Malarewicz.
   Odznaki II STOPNIA otrzymali: Teresa Głowacka, Patryk Tułodziecki, Michał Malarewicz.
   Odznakę I STOPNIA otrzymał: Patryk Tułodziecki

Odznaczenie HONOROWY DAWCA KRWI – ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU przyznawane jest po oddaniu 20 litrów krwi. Odznaczenie takiej rangi przyznawane jest przez Ministra Zdrowia. Podziękowania i listy gratulacyjne w dowód uznania za szlachetną postawę wyrażoną wieloletnim oddawaniem krwi oraz za otrzymanie odznak i tytułu HONOROWY DAWCA KRWI – ZASŁUŻONY DLA ZDROWIA NARODU zostały wręczone następującym członkom klubu: Romanowi Jaroszewskiemu, Janowi Karczewskiemu, Wiesławowi Wielgosińskiemu i Sylwestrowi Kasprowiczowi.

Klub Honorowych Dawców Krwi w Rybnie w momencie założenia 21 października 2016 roku liczył 10 członków. Po trzech latach działalności liczba członków wzrosła do 68 osób. Jesteśmy niezmiernie dumni i wdzięczni za zaufanie i ofiarność w niesieniu bezcennej pomocy drugiemu człowiekowi oraz za zaangażowanie w propagowanie idei honorowego krwiodawstwa. Wszyscy nowi członkowie otrzymali rubinowe łezki, które są symbolem przynależności do klubu. Bardzo gorąco zapraszamy wszystkich honorowych dawców krwi, aby wstąpili do naszego klubu HDK.

Po części oficjalnej zebrani na uroczystości mieli okazję miło spędzić czas w swoim gronie podczas obiadu i przy kawałku ciasta.

Nadesłała: Danuta Ogrodowczyk

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka