Uczniowie zebrali 4 158 zł dla Jakuba

Opublikowano 2023-04-06 16:17:31. Artykuł wyświetlono: 467 razy.

W dniach 4-5 kwietnia 2023r. w godzinach porannych w Szkołach Podstawowych w Rybnie, Żabinach, Koszelewach, Rumianie i Hartowcu, Zespole Szkół w Rybnie oraz Przedszkolu w Rybnie odbyła się akcja charytatywna pn. „Słodka Cegiełka dla Jakuba”, podczas której zbierane były środki na zakup wózka elektrycznego dla chorego chłopca z Żabin.

Wcześniej trzy dni trwało pieczenie ponad tysiąca rogalików oraz 360 babeczek przez Dom Seniora w Jegli i Rybnie, Klub Seniora w Tuczkach, Lokalne Centrum Aktywności Społecznej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Żabinach. Zadania podjęli się niezastąpieni seniorzy oraz druhowie. Wszystko po to, aby wraz z grupą „W Rękach Młodych”, Gminą Rybno oraz Stowarzyszeniem „Żabianka” przygotować event charytatywny dla chorego na zanik mięśni Jakuba z Żabin.

- Jakub Delegacz od urodzenia cierpi na zanik mięśni Ducheenea. Pięć lat temu organizacja „W Rękach Młodych”, Stowarzyszenie „Żabianka”, mieszkańcy Żabin oraz Motoclub Wel zorganizowali dla niego turniej charytatywny wraz z kiermaszem oraz licytacjami. Wtedy udało się zebrać 10 tysięcy złotych na nowy wózek inwalidzki, a członkowie Motoclubu do dziś odwiedzają Kubę w dzień dziecka. Jakub urósł, teraz ma 14 lat i potrzebuje wózka elektrycznego przystosowanego do jego wieku oraz możliwości. Kwota, która jest potrzebna do zebrania do ponad 12 tysięcy złotych. Rodzice starają się także o dofinansowanie, ponieważ zakup tak specjalistycznego wózka to koszt około 20 tysięcy złotych – wprowadza w temat – Sylwester Kasprowicz.

Początek Wielkiego Tygodnia okazał się pracowitym okresem, podczas którego cała społeczność szkolna z terenu gminy Rybno zaangażowała się w pomoc choremu chłopcowi z Żabin. Samorządy uczniowskie i koła wolontariatu rozprowadziły po swoich rówieśnikach 360 cegiełek, w których znajdowały się pyszne słodkości: trzy rogaliki, babeczka, soczek oraz batonik. Wspólnie udało się zebrać 4 158 złotych, które już powędrowało na konto Jakuba.
- Przedszkole w Rybnie: 505 zł
- Szkoła Podstawowa w Rumianie: 612 zł
- Szkoła Podstawowa w Rybnie: 901 zł
- Szkoła Podstawowa w Żabinach: 500 zł
- Szkoła Podstawowa w Hartowcu: 540 zł
- Zespół Szkół w Rybnie: 500 zł
- Szkoła Podstawowa w Koszelewach: 600 zł

- Z wielką radością i wdzięcznością chciałbym podziękować wszystkim jednostkom oświatowym z terenu gminy Rybno za Wasz wspaniały udział w naszej akcji charytatywnej. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i wsparciu udało nam się zebrać niezbędne fundusze na rzecz potrzebującego Jakuba z Żabin - dziękujemy wraz z jego rodziną całej dyrekcji, wszystkim uczniom, nauczycielom, samorządom uczniowskim i wolontariuszom – podsumowuje przedstawiciel grupy „W Rękach Młodych”, Sylwester Kasprowicz.

Seniorzy z Jeglii przygotowali cegiełki w formie pojemników, które ufundowało Stowarzyszenie „Żabianka”. Do wypieków dokładali także batoniki, które ufundował Radny Gminy Rybno – Grzegorz Rozentalski oraz soczki podarowane przez Wójta Gminy Rybno – Tomasza Węgrzynowskiego. Ten ostatni zakupił także produkty niezbędne do upieczenia tak dużej ilości rogali i babeczek.

- Wasza hojność i dobra wola wpłynęły na pozytywny wynik naszej akcji, a zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup wózka elektrycznego dla Jakuba. W imieniu całej organizacji charytatywnej chciałbym podziękować za zaangażowanie i serdeczność, a także za czas i wysiłek poświęcony na rzecz naszej akcji organizacjom bez których by ta akcja się nie udała: Dom Seniora w Jeglii, Dom Seniora w Rybnie, Klub Seniora w Tuczkach, Lokalne Centrum Aktywności Społecznej w Żabinach, Ochotnicza Straż Pożarna w Żabinach - druhom i seniorom! Organizacji Stowarzyszenie Żabianka, Panu Wójtowi - Tomaszowi Węgrzynowskiemu, Radnemu Gminy Rybno - Grzegorzowi Rozentalskiemu oraz Koordynatorkom: Bożenie Lewickiej, Iwonie Seroce, Marioli Dombrowskiej i Jolancie Rososińskiej, które czuwały nad sprawnym przebiegiem całej akcji – dodaje Sylwester Kasprowicz.

- Serdecznie chciałabym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc i organizację akcji charytatywnej dla mojego syna Jakuba. Po raz drugi mój syn otrzymuje wielką szansę aby mógł jeszcze lepiej funkcjonować w codziennym życiu. To wielka szansa dla niego, a dla nas jeszcze większa mobilizacja aby starać się zagwarantować mu wszystko, co dla niego najlepsze, Jeszcze raz dziękuję wszystkim organizacjom z całego serca – podsumowuje Katarzyna Delegacz, mama Jakuba.

Tekst i zdjęcia: Sylwester Kasprowicz