www.gminarybno.pl

Drukuj

Uczniowie z Rumiana odwiedzili Archiwum Państwowe

Opublikowano 2018-02-20 07:38:48. Artykuł wyświetlono: 2138 razy.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie realizują projekt „Domowy archiwista”. W ramach projektu biorą udział w konkursie fotograficznym : „Groszki, Naguszewo, Rumian, Truszczyny, Dębień na starej fotografii”.

Przeszukują domowe archiwa, odnajdują stare fotografie miejsc i obiektów, które już nie istnieją lub radykalnie się zmieniły, ciekawe osoby, wydarzenia w miejscowości a także życie codzienne mieszkańców. To właśnie stare fotografie są ciekawym nośnikiem historii. W dniu 7 lutego 2018r. uczniowie odwiedzili Archiwum Państwowe w Olsztynie. Podczas warsztatów młodego genealoga uczniowie otrzymali materiały źródłowe w oparciu o które tworzyli drzewo genealogiczne rodziny Król. Prowadząca warsztaty wskazała w oparciu o prezentację multimedialną, że archiwa szufladkowe skrywają ważne dokumenty życia codziennego. Są one bardzo ważne w poszukiwaniu swoich korzeni. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, że Archiwum Państwowe jest miejscem, które przechowuje stare księgi i dokumenty. W oparciu o te materiały można tworzyć swoje drzewa genealogiczne. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez pracowników Archiwum Państwowego w Olsztynie była krótka prelekcja dotycząca konserwacji i przechowywania fotografii, którą przeprowadziła Kierownik Oddziału Konserwacji Pani Monika Bogacz-Walska.

Realizacja szkolnego projektu pozwoli wrócić do tradycji tworzenia archiwów rodzinnych i gromadzić zdjęcia lub inne dokumenty po przodkach, aby przekazać je wnukom i przyszłym pokoleniom. Każdy z nas może zostać domowych archiwistą. W ten sposób ocali od zapomnienia dzieje swojej rodziny.
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka