Podsumowanie akcji TRASH CHALLENGE 2023

Opublikowano 2023-05-17 08:14:03. Artykuł wyświetlono: 447 razy.

Za nami trzecia edycja akcji „Trash Challenge - Przywróć naszą planetę 2023”. Akcja została przeprowadzona w dniach 28 kwietnia – 09 maja 2023r.

Celem przeprowadzonej akcji było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska, poczynając od kształtowania świadomości proekologicznej zwłaszcza wśród najmłodszych mieszkańców. W sprzątaniu brali udział zarówno dorośli jak i dzieci i młodzież. Akcją były objęte tereny ogólnodostępne dla mieszkańców oraz publiczne na terenie Gminy Rybno, w tym drogi wojewódzkie, powiatowe i gminne. Urząd Gminy wydał uczestnikom Challengu worki do zbiórki odpadów.

W tym roku patronatem akcję objął Marszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

EZG „Działdowszczyzna” przyłączył się do organizowanej akcji zapewniając upominki dla dzieci i młodzieży oraz pokrywając koszt zagospodarowania odebranych odpadów na składowisku, natomiast Lubawska Spółka Komunalna Spółka z o. o. zapewniła transport zebranych odpadów na składowisko odpadów. Dzieci i młodzież biorący czynny dział w ww. akcji otrzymały upominki ufundowane m.in.: przez Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Nadleśnictwo Lidzbark, Welski Park Krajobrazowy, LGD Ziemi Lubawska, Bank Spółdzielczy w Działdowie z siedzibą w Lidzbarku Oddział w Rybnie, Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna”, Gospodarstwo Rybackie Ostróda Spółka z o.o. Warlity Wielkie, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie, Bank Ochrony Środowiska S.A., ZETO Olsztyn, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Lubawskie Przedsiębiorstwo Budowlane Zdzisław Wierzbowski Lubawa.

Uczestnicy objęli sprzątaniem znaczną część obszaru Gminy Rybno, w tym m.in., tereny wsi, tereny wokół jezior, pobocza dróg itp.

W zbiórce śmieci wzięły udział m.in.: Sołectwo Rybno, Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu w Jeglii wraz z panią Sołtys Ewą Sendobrą i Radą Sołecką, OSP Jeglia, PZW Rybno , radny Gminy Rybno – Piotr Kornatowski, Seniorzy z Domu Seniora w Szczuplinach, Pani Agnieszka Labicka - Radna Sołectwa Rybno oraz radny Gminy Rybno - Pan Dariusz Karbowski wraz z mieszkańcami, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybnie, Przedszkole w Rybnie oraz mieszkańcy naszej gminy wraz ze swoimi pociechami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom sprzątania, którzy wzięli udział w tegorocznej akcji proekologicznej i tym samym przyczynili się do poprawy stanu środowiska. Zachęcamy wszystkich chętnych do aktywnego uczestnictwa w wielkich porządkach kolejnej edycji Trash Challenge w 2024 roku.

Pamiętajmy jednak, aby sprzątać nie tylko podczas corocznej akcji, ale codziennie, bo tylko w taki sposób przyczynimy się do poprawy otaczającego nas środowiska.

Śmieci nie biorą się znikąd…