www.gminarybno.pl

Drukuj

Uroczyste otwarcie Klubu Seniora w Dębieniu

Opublikowano 2017-11-20 11:07:28. Artykuł wyświetlono: 1927 razy.

W piątek, 17 listopada o godz. 12:00 w Dębieniu odbyła się uroczystość otwarcia Klubu Seniora zorganizowana przez Radę Sołecką oraz Sołtysa wsi Dębień – Grzegorza Januszewskiego. W Dębieniu powstał pierwszy z pięciu Klubów Seniora, które jeszcze przed końcem tego roku zostaną otwarte na Warmii i Mazurach.

Uroczystość otwarcia Klubu Seniora poprowadził Grzegorz Januszewski wraz z Sekretarz UG w Rybnie – Jolantą Jendrycką. Sołtys wsi Dębień przybliżył zarys budowy i powstania remizy, świetlicy wiejskiej i Klubu Seniora. – „Ponad 50 lat temu inaczej się wszystkim żyło, trudniejsze były to czasy. Pamiętają je dobrze nasi Seniorzy – Strażacy. Strażacy – bo to właśnie oni , moi państwo mili, najczęściej kierowali wtedy swe kroki do gminy. A dlaczego do gminy? – a dlatego kochani, bo pragnęli by w Dębieniu remizę zbudowali.” – cyt. z przemówienia Grzegorza Januszewskiego. Następnie przedstawiciele wielu środowisk z gminy i województwa przecięli symboliczną wstęgę. Potem odbyła się część artystyczna dzieci ze Szkoły Podstawowej w Rumianie oraz niesamowity pokaz zapaśniczy zawodników z Klubu GSZS Delfin Rybno.
Program Senior Plus to dofinansowania do tworzenia i utrzymania obiektów dla osób po 60. roku życia: – Czasami osobom starszym trudno znaleźć siły na to, żeby normalnie funkcjonować, żeby wyjść z domu, żeby spotkać się z ludźmi. Taki klub czy taki dom stwarza ku temu możliwości – mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Gmina Rybno stworzyła Klub Senior Plus w dawnej remizie strażackiej w Dębieniu. Modernizacja i dostosowanie obiektu do nowej funkcji kosztowały 160 tys. złotych. 40 tys. gmina wyłożyła z własnej kieszeni, a 130 tys. złotych dostała z rządowego programu Senior Plus.

- We wsi Dębień w gminie Rybno mieszka nieco ponad 300 osób. Co piąta jest na emeryturze: – W takich miejscowościach, szczególnie w miejscowościach wiejskich, nie ma restauracji, nie ma kin, nie ma możliwości spotkania się w jakimś publicznym miejscu. Musimy cos takiego stworzyć – mówi Tomasz Węgrzynowski, Wójt Gminy Rybno.

Na uroczyste otwarcie Klubu Seniora w Dębieniu przybyli zaproszeni goście: Elżbieta Bojanowska - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Bogusława Orzechowska – Senator RP, Elżbieta Gelert - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Artur Chojecki - Wojewoda Warmińsko- Mazurski, Tomasz Węgrzynowski - Wójt Gminy Rybno, Zdzisława Kanicz - Skarbnik Gminy Rybno wraz z Sekretarz Gminy Rybno - Jolantą Jendrycką, Artur Żyłka - Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Robert Szaj - Dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus, Dorota Zielińska - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Zdunek i zarząd Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Rybno, Magdalena Anczykowska - Przewodnicząca Rady Powiatu Działdowskiego wraz z radnymi powiatowymi, Radni Gminy Rybno – z Wiceprzewodniczącym Rady Gminy Rybno – Dariuszem Tara na czele, Sołtysi sąsiednich sołectw: Maria Kozłowska - Sołtys Sołectwa Truszczyny, Elżbieta Rozentalska - Sołtys Sołectwa Rumian, Henryk Wiśniewski - Sołtys Sołectwa Rybno, Ewa Sendobra - Sołtys Sołectwa Jeglia, Wykonawcy inwestycji - Adam Malinowski z żoną, wieloletnia Sołtyska wsi Dębień - Stefania Tucholska oraz mieszkańcy.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka