www.gminarybno.pl

Drukuj

Wojewódzki Konkurs "Urodziny Mikołaja Kopernika"

Opublikowano 2022-06-20 08:36:41. Artykuł wyświetlono: 116 razy.

Z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, którą będziemy obchodzili w przyszłym roku, uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Rumianie uczestniczyli w prestiżowym konkursie zorganizowanym przez Warmińsko - Mazurski Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie.

Ekologiczno - literacki konkurs pod nazwą "Urodziny Mikołaja Kopernika" polegał na zredagowaniu listu do Wielkiego Astronoma, uczonego i odkrywcy, wybitnego człowieka renesansu. W liście napisanym estetycznym, kaligraficznym, odręcznym pismem należało opisać odkrycie XXI wieku, które - zdaniem ucznia - jest ważne dla rozwoju ludzkości lub opisać dokonanie Mikołaja Kopernika, które ma nadal duże znaczenie naukowe.

Jednym z warunków było wykorzystanie w swojej pracy materiałów ekologicznych: papieru czerpanego, zasuszonych kwiatów i ziół, które nawiązywały do medycznego wykształcenia Kopernika zdobytego na włoskich uniwersytetach oraz jego działalności jako lekarza i osobistego medyka biskupa Watzenrode. Kolejnym konkursowym wymogiem była forma listu naśladująca dawne, tradycyjne wzory sztuki epistolograficznej z epoki Mikołaja Kopernika, jak również zastosowanie zdobnictwa, inicjałów, lakowych pieczęci a także stylizacji archaicznej w zakresie słownictwa.

Celem konkursu było pogłębienie wiedzy uczniów na temat Mikołaja Kopernika - najsłynniejszego mieszkańca Warmii - jak również inspirowanie uczniów do aktywności twórczej, rozwijania talentów literackich, rozbudzania wyobraźni oraz kreatywności.

14. czerwca 2022 roku w Olsztyńskim Planetarium odbyła się konferencja podsumowująca wojewódzki konkurs "Urodziny Kopernika". Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Rumianie, Patrycja Szczawińska i Radosław Ochlak, reprezentując jednocześnie gminę Rybno, zdobyli II miejsce w województwie. Na uroczystej gali, poprzedzonej projekcją filmu pt. "Przewrót kopernikański", uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Autor tekstu i zdjęć: Grzegorz Wiergowski
 

 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka