www.gminarybno.pl

Drukuj

Wycieczka członków koła szachowego 'Szach-Mat' do Warszawy

Opublikowano 2016-01-07 08:17:06. Artykuł wyświetlono: 2129 razy.

Dnia 18 grudnia 2015 roku, odbyła się wycieczka Członków Szkolnego Koła Szachowego „Szach – Mat” wraz z instruktorem oraz opiekunką Martą Kasprowicz (pasjonatami szachów) do Warszawy.

Głównym celem podróży była wystawa połączona z lekcją teoretyczno – praktyczną dla uczniów pt.: „Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach” w muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, przeprowadzona przez Mistrzynię Szachową należącą do Polskiego Związku Szachowego – Panią Ewę Przeździecką, skądinąd Członka Fundacji „Szachy w Szkołach”. Szach-Mistrzyni przybliżyła nam niezwykłą i bardzo bogata historię szachów oraz utwierdziła w naukowym przekonaniu, że umiejętność gry w szachy wpływa na nasz rozwój i stymuluje pracę mózgu. Dowiedzieliśmy się ponadto, skąd szachy przywędrowały na ziemie polskie, próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie, co tak niezwykłego jest w tej planszowej grze, że od tylu wieków cieszy się popularnością i wciąż ma wielu propagatorów. Mieliśmy przyjemność rozegrania partii szachowych dużymi, podłogowymi pionkami oraz replikami prototypowych pionków szachowych tuż po rozwiązaniu problematycznego zadania taktycznego. Współorganizatorzy, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Polski Związek Szachowy, zadbali, by o tej królewskiej grze opowiedzieć w sposób jasny i ciekawy i potwierdzili tezę, że doprawdy: „Szachy przedstawiają wszelką władzę i cały świat”. Magia związana z miejscem zajęć oraz dawka niesamowitej wiedzy nakarmiła naszego bakcyla szachowego, którego połknęliśmy wraz z narodzinami pomysłu mającego miejsce w głowie Filipa Rydla we wrześniu tego roku.

Po królewskich zajęciach zwiedziliśmy Zamkową Galerię Lanckorońskich – Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Mieliśmy okazję przyjrzeć się malarstwu europejskiemu XVI – XVIII w. z kolekcji Lanckorońskich – dziełom sztuki podarowanym Polsce przez Karolinę Lanckorońską w 1994 roku, które były najcenniejszym darem w historii warszawskiego muzealnictwa. Kupione w 1815 roku przez Kazimierza Rzewuskiego, zastały odziedziczone przez rodzinę Lanckorońskich i przez blisko 200 lat były częścią kolekcji Lanckorońskich w Wiedniu, zaliczanej do najznakomitszych zbiorów prywatnych w Europie. Przypatrywaliśmy się portretom zalożycieli i twórców kolekcji: Michalowi Józefowi Rzewuskiemu, jego żonie Ludwice z Cetnerów i ich synom Kazimierzowi i Franciszkowi. Kazimierz Rzewuski w 1815 roku kupił obrazy z galerii Stanisława Augusta, a jego córka, Ludwika, zamężna od 1793 roku z Antonim Józefem Lanckorońskim, po śmierci ojca odziedziczyła kolekcję. Ponadto, podziwialiśmy obrazy należące dawniej do galerii Stanisława Augusta, m.in. dwa z trzech znajdujących się w polskich zbiorach dzieła Rembrandta pt.: „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”, jedyny w Polsce obraz Corneille'a de Lyon - „Portret Antoniego Burbona”, „Burzę morską” Ludolfa Backhuysena, „Kuglarza z małpką” i „Wróżkę” Jeana-Pierre'a Norblina de la Gourdaine, portrety rodzinne Rzewuskich i Lanckorońskich, obrazy nabyte przez ojca ofiarodawczyni, Karola Lanckorońskiego. Co więcej, mieliśmy przyjemność nasycić wzrok malarstwem XVI i tym z początku XVII w. ze zbiorów Zamku, takimi jak „Adam i Ewa” Lucasa Crenacha Starszego, „Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu” Lucasa van Valckenborcha I, „Portret Franciszka I” z warsztatu Joosa van Cleve. Podziwialiśmy również malarstwo holenderskie i flamandzkie XVII w., portrety władców i osobistości polskich XVI-XVIII w., m.in. Jagiellonów, Wazów, wizerunków z XVII-wiecznego wystroju Pokoju Marmurowego oraz rodziny Ossolińskich z dawnej galerii pałacu w Sardyni oraz dawną Izbę Poselską, w której od 2. połowy XVI w. do końca XVII w. odbywały się sesje sejmowe, a sama sala nawiązuje wystrojem do stylu późnego renesansu polskiego i zamkowe komnaty pełne blichtru i przepychu.

Zwieńczeniem zwiedzania była Galeria sztuki zdobniczej, prezentująca wybór najlepszych przykładów złotnictwa, ceramiki i szkła, biżuterii i miniatur ze zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie (XVII-XIX w.) oraz Galeria rzeźby, prezentująca wybór dzieł (XVII-XIX w.) wykonanych w różnorodnych technikach i materiałach (marmur, brąz, drewno, srebro, wosk, kość, terakota), pochodzących z kolekcji Fundacji Zbiorów im.. Ciechanowieckich.

Wychodząc z Zamku, obejrzeliśmy pokaz multimedialny w trójwymiarowej technice w piwnicy Zamku Królewskiego, obrazujący dzieje i historię Zamku Królewskiego na przestrzeni wieków.

Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie ogrodów Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i jesienno-zimowa wystawa pt.: „Królewski Ogród Światła”, będąca „spektaklem”, który rozświetla ogród przy pałacu w Wilanowie. Tysiące kolorowych diod ułożone są w taki sposób, aby oddawały barokowe wzory i kształty roślin. Udaliśmy się również na spacer po „Magicznym Ogrodzie Króla”, w którym rośliny są większe niż ludzie. Obejrzeliśmy niezwykły pokaz w „Ogrodzie Wyobraźni”, który rozświetla tańczące światełka w rytm muzyki klasycznej oraz wsiedliśmy do królewskiej karocy na „Złotym Dziedzińcu”. Ciepły, niemalże wiosenny powiew wiatru zrekompensował brak śniegu, który leżywszy na połaciach ogrodowych, niepodważalnie dodałby jeszcze więcej magii i uroku.

Atrakcje wycieczki Członków Szkolnego Koła Szachowego „Szach-Mat” były wykwintną ucztą dla „psyche” każdego uczestnika.

„Cóż może być bardziej przejmującego
i smutnego od widoku tysiąca rzeczy
oglądanych po raz pierwszy i ostatni?
Podróżować – to rodzić się i umierać
co chwila”.

Wiktor Hugo, Nędznicy
 

Autor tekstu i opiekun: Marta Kasprowicz




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst