www.gminarybno.pl

Drukuj

Wycieczka rowerowa szlakiem plebiscytu

Opublikowano 2020-08-04 13:20:09. Artykuł wyświetlono: 810 razy.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Wycieczka szlakiem plebiscytu przyciągnęła wielu uczestników.

Za nami druga w tym roku edukacyjna wycieczka rowerowa z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych. Pierwsza odbyła się 11.07.2020r. ze startem w Groszkach – Gmina Rybno, a druga w sobotę 1 sierpnia ze startem w Lubawie – Miasto i Gmina Lubawa.

Na parkingu przy Banku Spółdzielczym w Lubawie stawiło się niemal sześćdziesięciu rowerzystów. W związku z panującą w naszym kraju sytuacją sanitarno-epidemiologiczną, każdemu przed rejestracją zmierzono temperaturę, zdezynfekowano dłonie i przekazano instrukcje dotyczące maseczek ochronnych oraz zachowania dystansu społecznego.

Wyprawa pod nazwą „100-LECIE PLEBISCYTU NA ZIEMI LUBAWSKIEJ” była okazją by oddać hołd mieszkańcom miejscowości LUBSTYNEK, NAPROMEK, CZERLIN oraz GROSZKI, którzy przed stu laty, wykazali się niebywałą odwagą i patriotyzmem w niezwykle trudnym czasie opowiadając się za przynależnością do odradzającej się Rzeczpospolitej. Punktualnie o godzinie 17.00, w miejscu symbolicznym, przy dawnej granicy polsko-niemieckiej w Groszkach, strażacką syreną oraz odśpiewanym wspólnie Mazurkiem Dąbrowskiego, w zadumie uczciliśmy również pamięć Powstańców Warszawskich, dokładnie w 76 rocznicę wybuchu powstania.

Na trasie o długości ok. 45 km krótkie prelekcje dla uczestników wygłosili: Teresa Kłosowska, Mateusz Szauer, Dariusz Kawka oraz Marcin Deka. Każdy rowerzysta otrzymał pamiątkową broszurę z najważniejszymi informacjami oraz mapę z wyznaczoną trasą przejazdu, a na terenie Zielony Zakątek w Lubstynku na wszystkich czekał regeneracyjny posiłek, za którego przygotowanie dziękujemy właścicielom tego urokliwego miejsca.

Trasa wycieczki była dość wymagająca, jednak malownicze krajobrazy Ziemi Lubawskiej wynagrodziły wszelkie trudy rowerzystom, którzy z zaciekawieniem przysłuchiwali się przygotowanym prelekcjom. W Groszkach, położonych na terenie gminy Rybno, powitał nas serdecznie Pan Mirosław Liberacki, właściciel nieruchomości, na której odkryto i odrestaurowano poniemiecki tzw. bunkier Kocha oraz ustawiono symboliczny słup graniczny w miejscu, w którym po plebiscycie 1920 r. ustalona została polsko-niemiecka granica i Pan Radzimiński z Komitetu Organizacyjnego Obchodów Plebiscytu w Groszkach. Dało się tu odczuć ducha tamtych czasów, a bunkier zrobił na uczestnikach duże wrażenie.

Następnie w centrum wsi, gdzie znajduje się tzw. kamień plebiscytowy oraz ścieżka edukacyjno-dydaktyczna, Teresa Kłosowska i Dariusz Kawka przybliżyli wszystkim historię samej miejscowości oraz wydarzeń jakie miały tu miejsce 100 lat temu. Kolejnymi przystankami na trasie były kolejno miejscowości Czerlin, Napromek i Lubstynek, także przyłączone do Polski w wyniku plebiscytu, o czym ze szczegółami opowiadał Marcin Deka.

Wycieczka miała również charytatywny charakter. Na zakończenie, podczas poczęstunku przy ognisku, mogliśmy poinformować uczestników, że w trakcie wyprawy na leczenie małej Alicji z Lubawy udało się wspólnie zebrać kwotę 351,50 zł, która niezwłocznie została przekazana na odpowiednie konto. Tych, którzy jeszcze chcieliby pomóc serdecznie zachęcamy i odsyłamy pod adres: https://bit.ly/39SL9kI
Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy swoją bezinteresowną pomocą wsparli naszą inicjatywę:

  • Strażakom z Ochotnicza Straż Pożarna w Lubawie, dzięki którym mogliśmy czuć się bezpiecznie,
  • Dyrektor OSiR Rybno Hannie Bem za pomoc w organizacji,
  • wszystkim prelegentom oraz osobom, które podczas wyprawy zagwarantowały wsparcie organizacyjne wycieczki przygotowanej w ramach zadania publicznego „Cykl wycieczek oraz spotkań związanych z kulturą i historią miasta Lubawa oraz Ziemi Lubawskiej” dofinansowanego przez Powiat Iławski.

Wydarzenie ponownie pokazało, że mieszkańcy oczekują tego typu inicjatyw bardzo chętnie w nich uczestnicząc, dlatego wspólnie z Lubawskim Stowarzyszeniem Inicjatyw Społecznych już dziś zapraszam na kolejną, tym razem kondycyjnie mniej wymagającą wyprawę. Szczegóły niebawem, jeśli oczywiście sytuacja sanitarno-epidemiologiczna na to pozwoli.

Nadesłała: Hanna Bem, Autor Tekstu: Mateusz Szauer
 
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka