www.gminarybno.pl

Drukuj

Zapusty

Opublikowano 2016-02-11 08:23:32. Artykuł wyświetlono: 1800 razy.

Jedzie zapust na kole
Wywija na moście
Pytają się panieneczki,
Co będą jeść w poście?

W tym roku mija 10 – ta rocznica kultywowania tradycji regionalnych poprzez przedstawienia grane bezpośrednio w domach mieszkańców tych miejscowości skąd wywodzą się uczniowie Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu.

Przypomnijmy, że w repertuarze naszych wędrownych grup teatralnych znajdują się „Herody” – grane w okolicach Święta Trzech Króli, „Chodzenie z Gaikiem” – maj oraz „Zapusty”- grane w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową.

W tym roku po raz trzeci (wcześniej w 2006 i 2010 - nie chcemy bowiem mieszkańców zbytnio zanudzać tym samym przedstawieniem) wcieliliśmy się w rolę Zapustników. Siedmioosobowa grupa w składzie : Wiktoria Różańska (Cyganka), Natalia Zakrzewska (Gospodyni), Tadeusz Kornacki (Koza), Bartosz Ruciński (Chłop), Miłosz Piotrowski (Bernard Ubogi), Jakub Cybulski (Grajek), Andrzej Piotrowski (Maciej) ruszyła na podbój publiczności Dębienia i Zwiniarza (tu po raz pierwszy) oraz Hartowca. Grupę pod względem artystycznym, jak zwykle solidnie przygotowała nauczycielka języka polskiego Dorota Brzezińska. Ona także przy wsparciu Agnieszki Kowalkowskiej – Różańskiej i Bogusława Łukwińskiego była opiekunem podczas występów.

Wiemy, że nie wszędzie udało nam się dotrzeć i spowodowaliśmy tym faktem pewien niedosyt, ale obiecujemy, że nadrobimy to w maju – z „Gaikiem”.
 

Nadesłał: Bogusław Łukwiński
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka