www.gminarybno.pl

Drukuj

Agroturystyka nad jeziorem Rumian

Opublikowano 2011-06-16 15:14:03. Artykuł wyświetlono: 13840 razy.

Adres:
Szczupliny 53,
13-220 Rybno

Telefon:
692 317 333

Internet:
http://www.szczupliny.pl
szczupliny@szczupliny.pl

Baza agroturystyczna nad jeziorem Rumian, we wsi Szczupliny, w nowym budynku, stylowo wyposażone 2-4  osobowe pokoje z łazienkami - zapewnią właściwy komfort po dniu spędzonym na łonie natury.

Wielką tajemnicą jest, że tutejsze okolice są nie "zadeptanymi" Mazurami. W czasie spaceru po lesie lub wędrówki wokół Wielkiego Pola można zobaczyć sarny i jelenie. Malownicze rozlewiska, podmokły las, starorzecza, bagniste tereny zostały objęte ochroną i stanowią Welski Park Krajobrazowy.

Jedną z atrakcji turystycznych, które można sobie wyobrazić oprócz spacerów, wędkowania w pobliskim jeziorze Rumian na pewno jest kajakarstwo.

Oprócz wspomnianych wyżej pokoi, baza dysponuje przestrzenią wspólną, kuchnią oraz jadalnią. W sezonie letnim oferowane jest całodzienne wyżywienie, można też samodzielnie zaopatrzyć się w sklepie spożywczym, który jest również na miejscu.

Miejscowi ludzie, twardy mazurski lud dotknięty, co nie jest tajemnicą, problemami typowymi dla obszarów wiejskich - jest jednak życzliwy dla obcych. Bezrobocie zmusza wielu ludzi do pracy za granicą lub skazuje na dojeżdżanie do pracy w okolicznych dużych miastach - Działdowie, Olsztynie, Warszawie, itd.
Atrakcyjność jest pojęciem względnym, więc na pewno brak jest typowych zabytków, ale widoczne są jeszcze dla uważnego oka pozostałości fortyfikacji z okresu I Wojny Światowej, ruiny kościoła Ewangelickiego wraz z niewielkim cmentarzem, które znajdują się na skarpie tuż nad jeziorem, leśny grób tragicznie zamordowanej w 1945 roku przez żołnierzy Armii Czerwonej  Emili Laurin są to niektóre atrakcje dla prawdziwych koneserów.

Osobno należy wspomnieć o górach piaskowych na terenie kopalni kruszywa. Pozornie są to tereny zdewastowane przez przemysłową eksploatację, bowiem przyroda konsekwentnie wraca na tereny jej wydarte, a obfitość wody sprawia, że niektóre formy są wręcz fantastyczne!

 

Tekst i fotografie pochodzą ze strony: www.szczupliny.pl
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka