www.gminarybno.pl

Drukuj

Sołectwo Dębień

Opublikowano 2011-06-02 08:27:29. Artykuł wyświetlono: 5382 razy.

Wieś położona w otulinie Welskiego Parku Krajobrazowego na trasie Rybno-Hartowiec. Ze względu na układ zabudowy zalicza się ją do wsi typu przydrożnica.

Osada została założona w 1335 roku jako majątek lenny o powierzchni 30 włók chełmińskich (tj. około 540 hektarów). Nadano jej wtedy nazwę Eichen-walde, zapewne ze względu na dużą ilość rosnących tu dębów (w języku niemieckim Eiche oznacza dąb a Wald - las). Później spotykane nazwy wsi to również: Dembyonyc, Debie, Dembien i Dembień. Zachował się dokument z początku XVII wieku mówiący o tym, że niejaki Łukasz Dębieński z Dębienia zapisał kościołowi w Rumianie darowiznę w wysokości 700 ówczesnych złotych. Do czasów dzisiejszych zachował się tu budynek szkolny z 1915 roku. W Dębieniu znajduje się również duży głaz narzutowy zaliczony do pomników przyrody nieożywionej.

We wsi działa Ochotnicza Straż Pożarna założona w 1953 roku.

źródło: "Przewodnik po zabytkach kultury materialnej Welskiego Parku Krajobrazowego" Wydanie II - poprawione, Autorzy tekstów: Jarosław Kapiński, Wanda Grodzka, Wydawca: Welski Park Krajobrazowy,  ISBN 83-914630-0-1 str. 8
 
 
Wyświetl większą mapę

 
powiększ tekst
pomniejsz tekst
statystyka