„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”
„Głosujący otrzymywali dwie karty do głosowania. Jedną z napisem Polska - Polen, drugą z nadrukiem Deutschland - Niemcy. Z nich jedną tylko wrzucano do wyborczej urny. Druga zaś często lądowała na podłodze lub na ziemi przed lokalem. Ci którzy przychodzili głosować widzieli walające się karty na napisem Deutschland – Niemcy, i już wiedzieli, że Groszki przypadną Polsce, a słowa roty wyryte również na tutejszym kamieniu : "Nie rzucim ziemi skąd nasz ród, nie damy pogrześć mowy…" przestaną być już tylko deklaracją, a staną się obowiązującym faktem. Mieszkańcy Groszek nie porzucili swej ziemi, obronili polskość, polską mowę, historię, narodowe tradycje i doprowadzili sprawę przynależności do państwa i narodu polskiego do samego końca!” - fragment wystąpienia Bogusława Łukwińskiego podczas obchodów w Groszkach.
20 czerwca br. w Groszkach miały miejsce uroczyste obchody 100. Rocznicy Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu, nad którymi Patronat Honorowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Przed prawie wiekiem- 11 lipca 1920 roku mieszkańcy wsi Groszki dali wyraz swemu patriotyzmowi i jako jedna z czterech miejscowości na Warmii i Mazurach „zaoptowała” za Polską.
O godz. 15.00 z boiska w Naguszewie do miejsca pamięci w Groszkach wyruszyła kolumna marszowa, prowadzona przez Orkiestrę Wojskową z Torunia pod dowództwem Kapelmistrza kpt. Krzysztofa Żeleśkiewicza. Zgromadzeni pod obeliskiem z 1990r., mieszkańcy Groszek i Naguszewa oraz zaproszeni goście, powitani przez organizatorów spotkania- Wójta Gminy Rybno Tomasza Węgrzynowskiego oraz Przewodniczącego Komitetu Obchodów Plebiscytu w Groszkach, a zarazem sołtysa Sołectwa Naguszewo- Groszki – Piotra Chyrzyńskiego, odśpiewali hymn narodowy, uczestniczyli w modlitwie za Ojczyznę poprowadzonej przez ks. prob. Sławomira Sporczyka, wysłuchali rysu historycznego prezentowanego przez dyrektora Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Hartowcu, Bogusława Łukwińskiego oraz historii powstania Komitetu, którą zaprezentował pomysłodawca i jeden z założycieli - Piotr Rydel.
Członkowie Komitetu Obchodów Plebiscytu w Groszkach, w składzie: Piotr Rydel, Andrzej Jankowski, Jan Rozetalski, Edward Radzimiński, Jacek Szulwic, Mieczysław Łużyński, Piotr Chyrzyński, Piotr Ruciński, Marcin Ruciński, Krzysztof Marczewski, Mirosław Liberacki, w podziękowaniu za upamiętnianie historii plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu otrzymali od Wójta Gminy Rybno, Tomasza Węgrzynowskiego, pamiątkowe statuetki.
Część oficjalną zakończyło składanie kwiatów pod obeliskiem oraz Marsz I Brygady w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Torunia.
Druga część uroczystości odbywała się na boisku w Naguszewie, gdzie miał miejsce m.in. pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz wystąpienia zaproszonych gości- Wiceprezesa Rady Ministrów prof. Piotra Glińskiego, Senator RP Bogusławy Orzechowskiej, Posła na Sejm Roberta Gontarza.
Wspólne radosne świętowanie i biesiadowanie przy posiłku przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich Naguszewo Groszki oraz pokazach walk rycerskich, prowadzonych przez Działdowskie Bractwo Rycerskie, niestety przerwała burza i ulewny deszcz. Obchody stulecia Plebiscytu w Groszkach- jak podsumował jeden z organizatorów- były dosłownie i w przenośni „z pompą”.