www.gminarybno.pl

Drukuj

550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Opublikowano 2023-03-28 08:04:13. Artykuł wyświetlono: 185 razy.

 

Od samego rana w odświętnych strojach cała społeczność szkolna czekała na zaproszonych gości i na wielkie, radosne świętowanie. Wielkie, ponieważ była to uroczystość gminna, na którą przybyli Robert Szaj- dyrektor kanału TVP Nauka, prezes Fundacji Nicolaus Copernicus, Wójt Gminy Rybno Tomasz Węgrzynowski, Jolanta Jendrycka – sekretarz Gminy Rybno, Wiesława Wróblewska – Kierownik Oświaty, Piotr Kornatowski – przewodniczący Rady Gminy, ksiądz Sławomir Sporczyk – proboszcz Parafii w Rumianie, Mariusz Sękowski – leśniczy Leśnictwa Olszewo, Hanna Bem- kierownik OSiR w Rybnie, Joanna Psiuk – Dyrektor przedszkola w Rybnie, Dyrektorzy szkół Gminy Rybno: Ewa Golder - ZS Rybno, Agnieszka Kowalkowska – Różańska – SP Koszelewy, Elżbieta Mederska – SP Rybno, Magdalena Czarnomska – SP Żabiny, Bogusław Łukwiński – SP Hartowiec, uczniowie ze szkół naszej gminy, Sołtysi miejscowości należących do obwodu szkoły w Rumianie – Elżbieta Rozentalska, Grzegorz Januszewski, Piotr Chyrzyński, Anna Piątkowska – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Dzieci Twardowskiego i przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Rumianie oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Dębienia, Groszek i Naguszewa, Hartowca, Rumiana i Truszczyn.

Uroczysty apel zaczął się o godzinie 10:00 od wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewania Hymnu państwowego i przemówienia Dyrektora naszej szkoły Pani Hanny Kirchhof. Dialog uczennicy klasy 8 i dzieci z klasy II był wstępem przybliżającym sylwetkę wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Następnie uczennice klasy V, VI i VIII wykonały taniec do muzyki francuskiego twórcy muzyki elektronicznej Jean Michel Jarre „Oxygene 2”. Dźwięki tego ponadczasowego utworu były użyte celowo jako podkład do układu tanecznego ukazującego powstanie Układu Słonecznego. Ta właśnie muzyka była wykorzystywana chyba do wszystkich programów popularno – naukowych przybliżających wiedzę o Wszechświecie.

Następnie Pan Robert Szaj w bardzo profesjonalny i niezwykle ciekawy sposób przedstawił sylwetkę Mikołaja Kopernika, jego odkrycia i ciekawostki związane z polskim astronomem. Dzieci i młodzież słuchały tego wystąpienia z ogromnym zaciekawieniem.

Po wystąpieniu dyrektora TVP Nauka odbyła się prezentacja nagrań układów tanecznych przedszkolaków z przedszkola w Rybnie i z oddziałów przedszkolnych wszystkich szkół naszej gminy z wykorzystaniem piłek jako modelu Układu Słonecznego, które placówki otrzymały w formie nagrody. Cisza na sali, ogromne skupienie i uśmiech na twarzach wszystkich uczestników uroczystości ukazywały zachwyt nad umiejętnościami dzieci oraz pomysłowością nauczycieli.

„Mikołaja Kopernika pierwsze spotkania z niebem” to pantomima, którą w następnej kolejności zaprezentowali uczniowie. Młodzi aktorzy w ciekawy sposób ukazali marzenia i zainteresowania małego Mikołaja Kopernika, aż po odkrycia dorosłego astronoma. 27 marca to Dzień Teatru i rzeczywiście odbiorcy przedstawienia mogli poczuć się, jak na prawdziwym spektaklu teatralnym.

Wiersz i piosenka umiliły spotkanie. Występy naszych uczniów wypadły interesująco i zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność.

Panie z KGW przygotowały wyśmienite potrawy, smaki średniowiecznej kuchni. Pierniczki, miodowniki, gulasz, zupa, podpłomyki, swojski chleb, wędliny, ciasta, ciasteczka i inne smakołyki- to wszystko wyglądało cudownie, niezwykle apetycznie i smakowało nieziemsko. Czekoladowy torcik był również tak, jak przystało na urodziny.

Był czas na konsumpcję, zdjęcia z Kopernikiem. A na zakończenie dla drużyn ze szkół naszej gminy miała miejsce nauka poprzez zabawę metodą stacji zadaniowych. Młodzież pogłębiała swoją wiedzę i umiejętności na stacjach: Herbarium, Koło fortuny, Portret Kopernika, Wędrówki śladami Kopernika, gra planszowa „Miłajpek”.

Fundusze na przedsięwzięcie pozyskało Stowarzyszenie Dzieci Twardowskiego poprzez złożenie oferty na realizację Gminnego projektu edukacyjnego upamiętniającego 550. urodziny Mikołaja Kopernika „Mikołaj Kopernik – człowiek wielu talentów”.

W czasie uroczystości podsumowano gminne konkursy tematycznie związane z Mikołajem Kopernikiem i jego odkryciami oraz wręczono nagrody. Poniżej prezentujemy osoby wyróżnione.

Klasy I – III ( praca plastyczna)
I miejsce – Filip Głowacki SP Hartowiec
II miejsce – Wiktoria Zdrojewska SP Rumian
III miejsce – Igor Trzciński SP Hartowiec

Klasy IV – VIII i klasy szkół ponadpodstawowych (Lapbook)
I miejsce – Igor Borowski SP Rybno
Wojciech Rudzki SP Rybno
Norbert Żuralski SP Rybno
II miejsce – Anna Małecka SP Rybno
Anita Wyźlic SP Żabiny
III miejsce – Oskar Piątkowski SP Rumian

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

WSZYSTKIM, którzy przyczynili się do uczczenia rocznicy Mikołaja Kopernika serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, poświęcony czas i serce.

„Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego, aby się wznieść, musimy trzymać się razem”
Maria Konopnicka
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst