Akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych

Opublikowano 2023-11-22 09:32:56. Artykuł wyświetlono: 331 razy.

Gmina Rybno po raz pierwszy wzięła udział w projekcie sadzenia drzew i krzewów miododajnych pod nazwą „Sadzenie drzew i krzewów miododajnych, jako sposób na ochronę bioróżnorodności w województwie warmińsko-mazurskim w trosce o owady zapylające”.

Zakupione drzewa i krzewy miododajne zostały posadzone na działkach należących do gminy.

Akcja sadzenia drzew i krzewów miododajnych, które z biegiem czasu stanowić będą cenny pożytek dla owadów zapylających to inicjatywa, która ma na celu propagowanie idei dla zapylaczy takich jak: pszczoły, trzmiele, motyle i wiele innych gatunków owadów.

Dzięki pozyskanej dotacji celowej z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zostały zakupione gatunki drzew takie jak: klon pospolity i lipa drobnolistna oraz krzewy: Pęcherznica żółtolistna, Pęcherznica czerwonolistna, Tawuła japońska, Krzewuszka i Berberys.

Drzewa zostały posadzone w pasie drogowym drogi gminnej Rumian – Naguszewo (Gapowo). Natomiast nowo posadzone gatunki krzewów będzie można zaobserwować między innymi: w Nowej Wsi – obok placu zabaw, przy Ośrodku Zdrowia w Rybnie, Bibliotece w Rybnie, przy Domu Seniora w Tuczkach, w Jeglii, przy Lokalnym Centrum Aktywności Społecznej i OSP w Hartowcu oraz przy budynku OSP w Rybnie. Ponadto krzewy nasadzono miejscowościach Rumian, Truszczyny, Żabiny, Dębień.

Cieszymy się, że nowe nasadzenia drzew i krzewów nie będą pełniły funkcji tylko estetycznej w naszej gminie, ale również przyczynią się do utrzymania różnorodności biologicznej i zapewnienia odpowiedniego pożywienia dla owadów zapylających. Nasze środowisko wymaga ciągłej troski, a sadzenie roślin miododajnych jest jednym z jej przejawów.