Bobry na rzece Wel

Opublikowano 2021-12-17 15:56:25. Artykuł wyświetlono: 702 razy.

W ostatnim czasie na naszym terenie zauważalne jest znaczne zwiększenie populacji bobrów. Pod koniec października bieżącego roku osoby korzystające ze ścieżki wokół jeziora Rybno udokumentowały ich występowanie w postaci filmu o czym już pisaliśmy wcześniej.

W chwili obecnej bobry osiedliły się również na rzece Wel. Mimo, iż bobry są pod częściową ochroną to zwiększająca się populacja i osiedlanie się rodzin bobrów stwarza na tym terenie zagrożenie dla gospodarki wodnej, rolnej i leśnej. Poprzez budowanie tam często dochodzi do spiętrzeń wody i powstawania rozlewisk, a co za tym idzie zalaniu ulegają tereny użytkowane rolniczo. Niestety usuwanie zbudowanych przez nie tam nie przynosi zamierzonych efektów, gdyż w celu utrzymania ustabilizowanego poziomu wody natychmiast przystępują do odbudowy.