Certyfikat dla Szkoły Podstawowej w Rumianie

Opublikowano 2016-11-21 08:56:43. Artykuł wyświetlono: 1174 razy.

Szkoła Podstawowa w Rumianie w minionym roku szkolnym uczestniczyła w Programie JA CZYTAM (realizowanym pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej) i uzyskała certyfikat udziału w kampanii społecznej, której podstawowym celem jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

W roku szkolnym 2016/2017 w naszej Szkole będzie kontynuacja działań promujących czytelnictwo w ramach akcji DKE "Ja czytam" i tak jak zapisano w założeniach przedsięwzięcia ma wywoływać modę na czytanie wśród młodych ludzi - tak by czytanie stało się potrzebą, nawykiem, przeżyciem i przyjemnością!

Czytanie jest umiejętnością podstawową, niezbędną w każdej sferze życia. Sprawne czytanie, rozumiane jako szybkie, bezbłędne czytanie ze zrozumieniem, w tym również tak zwane czytanie cyfrowe, jest konieczne do osiągnięcia osobistej i społecznej realizacji, odgrywania świadomej i aktywnej roli w społeczeństwie oraz korzystania w pełni z praw obywatelskich. Kompetencje czytelnicze są obecnie jeszcze ważniejsze niż kiedykolwiek w przeszłości. Umiejętności te są konieczne do wejścia na rynek pracy i pokonywania kolejnych szczebli kariery. We współczesnym społeczeństwie osoby, które nie opanują w dostateczny sposób umiejętności czytania, mają ograniczone możliwości życiowe i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia. Dobre opanowanie umiejętności czytania to podstawowy warunek, aby sprostać społecznym i ekonomicznym wyzwaniom, jakie stawia XXI wiek.

Koordynator Programu JA CZYTAM w Szkole - Grzegorz Wiergowski

Tekst i zdjęcie ze strony: sprumian.edupage.org