Dębień: Pszczele inhalatorium

Opublikowano 2024-08-28 09:46:34. Artykuł wyświetlono: 48 razy.

Stowarzyszenie Nasz Dębień w ubiegłym roku otrzymało grant w wysokości 40 tyś zł z Fundacji BGK na realizację projektu pt.: „Przyjaźni pszczołom”.

W ramach realizacji działania został zagospodarowany teren za świetlicą wiejską w Dębieniu – mieszkańcy usunęli zbędne dzikie krzewy i wyrównali teren, zasiali łąkę kwietną, posadzili rośliny miododajne oraz dzięki nasadzeniu tui stworzyli naturalne ogrodzenie. Pośrodku miododajnej łąki stanęło inhalatorium pszczele. Ponadto, przy łące powstał również parking dla osób chcących korzystać z pszczelich dobrodziejstw.

W sobotę 24 sierpnia, odbyło się oficjalne otwarcie inhalatorium. Inhalatorium pszczele to miejsce otwarte dla wszystkich – mieszkańców wsi Dębień, gminy Rybno i powiatu działdowskiego, a także gości – wszystkich którzy chcą odpocząć wśród zieleni i skorzystać z apiterapii w inhalatorium pszczelim.

Realizacja działania wpłynęła na poprawę estetyki miejscowości, wzrost międzypokoleniowej integracji mieszkańców. Zrealizowane działania miały również podłoże pro ekologiczne, dzięki którym wśród mieszkańców Dębienia wzrosła świadomość znaczenia pszczół w naszym otoczeniu, wpływu na środowisko w jakim żyjemy, a także tego, że są wskaźnikiem zanieczyszczeń.

Jeśli dziś nie podejmiemy walki o stan naszego środowiska, nie zaczniemy edukować najmłodszych pokoleń przez nasze działania to za chwilę może być za późno – jak szacuje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), pszczoły odpowiadają za zapylanie aż 71 ze 100 roślin, które dostarczają 90% pożywienia dla ludzi.

Tekst: Anna Piątkowska

Zdjęcia: Izabela Cichorska