www.gminarybno.pl

Drukuj

Eko produkty z Tuczek

Opublikowano 2015-10-06 12:06:14. Artykuł wyświetlono: 6459 razy.

W sobotę, 26 września o godz. 14:00 w świetlicy wiejskiej w Tuczkach odbyły się warsztaty wraz z konkursem kulinarnym pod hasłem – „Eko produkty z Tuczek – Zdrowo, a jak smacznie!”. Środki na projekt wieś otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Warsztaty rozpoczęły się na posiadłości Małgorzaty i Piotra Hillar, gdzie wszyscy uczestnicy mogli posłuchać o młynie wodnym w Tuczkach, który został wybudowany w 1870 roku. Obiekt ten usytuowany jest nad rzeką Wel, na terenie Welskiego Parku Krajobrazowego i należy on do kategorii zakładów ekologicznych. Ekologiczność młyna polega na tym, że surowce do niego dostarczane pochodzą wyłącznie z atestowanych ekologicznych upraw wolnych od chemii rolnej, a energia wykorzystywana w zakładzie pochodzi z odnawialnego źródła, tj. turbiny wodnej.

Po prezentacji Piotra Hillar uczestnicy warsztatów przeszli do świetlicy wiejskiej gdzie najpierw o swoim ekologicznym miodzie i pszczołach opowiedział Marek Bandurski, a następnie o ekologicznej uprawie warzyw i owoców tj. borówki, melony, arbuzy opowiedział Robert Gontarz. Po lekcji ekologicznej przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego w takich kategoriach jak: deser na miodzie, zupa, danie z mąki i ziemniaka oraz kompot. Sołtyska wsi Elżbieta Nazar powołała dwie komisje konkursowe, w których zasiedli: Ks. Marian Zbrojski, Iwona Tara, Andrzej Kornacki, Dariusz Tara, Grzegorz Rozentalski oraz Sylwester Kasprowicz. Jury zadecydowało, że zwycięzcami konkursu w następujących kategoriach zostali:

Kategoria – Deser na miodzie:
1. Gontarz Krystyna
2. Bandurska Lidia
3. Chuda Maria

Kategoria – Zupa:
1. Pleta Hanna
2. Pogodzińska Małgorzata
3. Józefowicz Krystyna

Kategoria – Danie z mąki i ziemniaka:
1. Szulc Ewa
2. Wieraszka Jadwiga
3. Nazar Elżbieta

Kategoria – Kompot:
1. Samulewska Ewa
2. Szulc Ewa
3. Bandurska Lidia

Imprezę pod hasłem „Eko produkty z Tuczek – Zdrowo, a jak smacznie!” zorganizowała Elżbieta Nazar wraz z radą sołecką oraz mieszkańcami wsi Tuczki. Wszystkie wyróżnione osoby w konkursie otrzymały nagrody, które zostały zakupione ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Po konkursie wszyscy uczestnicy warsztatów wspólnie delektowali się potrawami, które wzięły udział zabawie.

Nadesłał: Sylwester Kasprowicz
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst