www.gminarybno.pl

Drukuj

Gminny konkurs wiedzy 'Droga Polski do niepodległości'

Opublikowano 2018-11-15 15:04:55. Artykuł wyświetlono: 2037 razy.

13 listopada 2018r. odbył się Gminny konkurs wiedzy pod nazwą: „Droga Polski do niepodległości”, przygotowany przez Szkołę Podstawową im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.

Uroczystość, której celem było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę, rozpoczęła się polonezem i piękną piosenką o niepodległości Polski w wykonaniu uczniów szkoły. W konkursie, który rozgrywany był w zmodyfikowanej formule teleturnieju „Jeden z dziesięciu” wzięli udział:
Natalia Kenska ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Hartowcu
Julia Aleksandrowicz z Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
Arkadiusz Śliwiński ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka w Koszelewach
Weronika Bach ze Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Rumianie
Alicja Wieczorek ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Rybnie
Adrian Szczepański z Gimnazjum im. M. Skłodowskiej- Curie w Rybnie
Joachim Grosz ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.

Pytania i odpowiedzi oraz materiały ilustracyjne były wyświetlane na ekranie, co sprzyjało zainteresowaniu obserwujących konkurs uczniów, zaproszonych gości i rodziców. Ta forma prezentacji przyczyniła się również do popularyzowania wiedzy o działaniach Polaków dążących do odzyskania niepodległości i o funkcjonowaniu niepodległej II Rzeczypospolitej.

Prowadzącą konkurs- Ewę Kopańską i wszystkich widzów zachwycił bardzo wysoki poziom przygotowania uczestników konkursu. Świetnie rozpoznawali twórców niepodległości, znali daty i wiadomości o kształtowaniu się granic oraz wiele informacji o organizacji niepodległego państwa.

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Adrian Szczepański z Gimnazjum im. M. Skłodowskiej- Curie w Rybnie
II miejsce: Julia Aleksandrowicz z Niepublicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Hartowcu
III miejsce: Joachim Grosz ze Szkoły Podstawowej im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Żabinach.

Na zakończenie turnieju uczniowie z kół artystyczno – teatralnych kl. I-III i IV-VIII, pod kierunkiem Pań Iwony Sokołowskiej i Bogumiły Grosz, zaprezentowali krótki program artystyczny, śpiewając pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość. Występ zakończył piękny taniec z biało-czerwonymi flagami.

Uczestnicy konkursu zostali uhonorowani nagrodami, które wręczyła Pani Wiesława Wróblewska – Kierownik Oświaty Gminy Rybno i dyrektor szkoły-Ewa Kopańska.

Po części oficjalnej goście i uczestnicy konkursu zostali zaproszeni na poczęstunek, przygotowany przez nauczycieli i rodziców szkoły.

Dziękujemy naszym gościom: Pani Wiesławie Wróblewskiej, księdzu proboszczowi parafii Koszelewy - Marianowi Zbrojskiemu, Panu Sylwestrowi Kasprowiczowi- radnemu Gminy Rybno, Panu Edmundowi Gajkowi – sołtysowi Żabin, Pani Jolancie Kępczyńskiej – sołtysowi Gralewa Stacji, dyrektorom szkół: Paniom: Barbarze Kornelskiej, Hannie Kirchhof, Bożenie Dobrzyńskiej, Ewie Golder, Panu Bogusławowi Łukwińskiemu, przedstawicielom Stowarzyszenia Żabianka, rodzicom za to, że towarzyszyli nam w tej uroczystości. Nauczycielom historii ze szkół uczestniczących w konkursie, składamy podziękowanie za przygotowanie uczniów do tej niełatwej, ale wspaniałej rywalizacji.

 

Opracowała: Ewa Kopańska
 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst