II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie 'Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski'

Opublikowano 2016-04-01 10:34:58. Artykuł wyświetlono: 2103 razy.

18 marca 2016r., odbył się etap wojewódzki XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół gimnazjalnych pt. „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Wydarzenie to odbyło się w Olsztynie, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko- Mazurskiego.

Konkurs ten organizowany jest przez Porozumienie Parków Krajobrazowych Polski. Zgodnie z regulaminem, w konkursie mogą brać udział szkoły położone w gminach będących w granicach parków krajobrazowych.

W I etapie konkursu, w województwie warmińsko - mazurskim, udział wzięło 353 uczniów z 29 szkół z terenu 20 gmin. Do etapu wojewódzkiego w Olsztynie, przystąpili najlepsi uczniowie wyłonieni w drodze wcześniejszych eliminacji. Do walki o zwycięstwo stanęło sześć, czteroosobowych drużyn gimnazjalistów z sześciu parków krajobrazowych województwa warmińsko – mazurskiego. Zadaniem uczniów było rozpoznanie 30 gatunków chronionych roślin i zwierząt oraz rozwiązanie pisemnego testu złożonego z 25 pytań dotyczących wiedzy z zakresu biologii, geografii, ekologii, ochrony przyrody i środowiska oraz znajomości parków krajobrazowych.

Zwyciężyła drużyna z Gimnazjum w Grabowie - Wałdykach reprezentująca Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich.

Drugie miejsce zajęło Gimnazjum w Rybnie im. Marii Skłodowskiej - Curie z Welskiego Parku Krajobrazowego w składzie: Agata Szczepańska, Emilia Stepnowska, Jakub Góralski, Dawid Szczawiński, opiekunkami drużyny są panie: Magdalena Anczykowska i Małgorzata Rolka.

Trzecie miejsce zajęła drużyna z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej z Gimnazjum nr1 im. Noblistów Polskich w Gołdapi.

Czwarte miejsce zdobyło Gimnazjum nr 4 im. Stefana "Grota" Roweckiego w Mrągowie z Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Piąte miejsce zdobyło Gimnazjum w Ząbrowie reprezentujące Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego.

Szóste miejsce zdobyli uczniowie z Gimnazjum nr 4 im. Zbigniewa Herberta w Elblągu reprezentujące Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.

W klasyfikacji indywidualnej również II miejsce zajął Dawid Szczawiński z Gimnajum w Rybnie.

Gratulujemy!

źródło: Zespół Szkół w Rybnie