Komunikat Gminnego Komisarza Spisowego w sprawie prowadzenia spisu rolnego na terenie Gminy Rybno.
W dniu 01 październik 2020 r. rozpoczęli prace rachmistrze spisowi na terenie Gminy Rybno. Są to: Pani Dorota Kruszewska i Pani Joanna Słupska.
W Powszechnym Spisie Rolnym 2020 przewidziano metody do wyboru:
- Samospis internetowy to kluczowa metoda spisowa i o niej w pierwszej kolejności powinni pomyśleć rolnicy. Jest to metoda wygodna, ponieważ spisać się można samodzielnie w domu przez komputer lub telefon z dostępem do Internetu, w dogodnym dla siebie momencie. Dla rolników, którzy nie posiadają komputera lub telefonu z dostępem do Internetu, planowane jest przygotowanie na czas spisu Gminnego Punktu Spisowego.
- Jeśli rolnik z jakichś ważnych powodów nie może lub nie chce spisać się przez Internet, powinien zadzwonić na infolinię spisową (pod numer 22 279 99 99) i spisać się przez telefon lub czekać na telefon od rachmistrza.
- Na terenie gminy Rybno jest dwoje rachmistrzów, którzy posługują się urządzeniem mobilnym oraz posiadają legitymację z numerem identyfikacyjnym. Ich dane możesz potwierdzić w naszym Urzędzie Gminy Rybno lub na stronie internetowej https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/?fbclid=IwAR0LNNQEyCpLf76EFCtPrHjjW0Y0_3qDgu8EArsn94HLHLTS5zthV3WIA_M
- Rolnik, który nie skorzysta z żadnej z obu wspomnianych opcji (Internet lub telefon), Rachmistrz sam zadzwoni w sprawie spisu, rolnicy powinni pamiętać, że w takim przypadku nie będą już mogli odmówić udzielenia odpowiedzi i przełożyć tego na inny termin. Rachmistrze rozpoczynają pracę 1 października 2020 roku. W związku z Komunikatem Dyrektora Centralnego Biura Spisowego w sprawie wywiadów bezpośrednich do odwołania spis odbywa się wyłącznie w postaci wywiadów telefonicznych w gospodarstwach rolnych (komunikat w załączeniu poniżej).
Bez pytań o dochody.
- W spisie nie będzie pytań dotyczących majątku czy wysokości dochodów rolników. W przypadku dochodów wymagane będzie tylko podanie informacji, jaki w przybliżeniu procentowy udział stanowią z prowadzonej działalności rolniczej, działalności pozarolniczej, pracy najemnej i źródeł niezarobkowych, takich jak emerytury i renty.
Spis rolny prowadzony jest od 1 września do 30 listopada 2020 roku, ale pytania spisowe będą dotyczyć stanu na dzień 1 czerwca 2020 roku lub za okres 12 miesięcy liczony od 2 czerwca 2019 roku do 1 czerwca 2020 roku włącznie. Warto poświęcić chwilę na przypomnienie sobie i przygotowanie niezbędnych informacji przed rozpoczęciem spisu.
Spisem objęte są wszystkie gospodarstwa rolne w Polsce prowadzone przez:
- osoby fizyczne (w gospodarstwach indywidualnych) o powierzchni minimum 1 ha, bądź poniżej 1 ha użytków rolnych, w tym nieposiadające użytków rolnych, prowadzące działy specjalne produkcji rolnej lub produkcję rolną o skali określonej progami, których wielkość jest określona w załączniku nr 1 do ustawy,
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej.
Zakres tematyczny formularza spisowego (działy) to:
- użytkowanie gruntów;
- powierzchnia zasiewów;
- zwierzęta gospodarskie;
- nawożenie;
- ochrona roślin;
- budynki gospodarskie;
- ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze;
- działalność gospodarcza;
- struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego;
- aktywność ekonomiczna;
- chów i hodowla ryb.
Szczegółowy opis poszczególnych działów dostępny jest na stronie internetowej dotyczącej spisu rolnego: https://spisrolny.gov.pl/
/ - / Tomasz Węgrzynowski
Gminny Komisarz Spisowy
ZAŁĄCZNIKI: