Koszelewy: Szkoła Przyjazna Środowisku

Opublikowano 2022-12-05 08:27:22. Artykuł wyświetlono: 567 razy.

W dniu 30.11.2022 r. w sali konferencyjnej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, odbyła się uroczystość wręczenia Certyfikatu Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w ramach konkursu „Szkoła Przyjazna Środowisku”, który dla Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Koszelewach odebrali: p. Mirosław Szczepański - szkolny koordynator konkursu wraz z p. Agnieszką Kowalkowską-Różańską - dyrektorem szkoły.

W ramach działań podejmowanych w szkole zrealizowano projekt pn. "Tu, gdzie mój dom", który obejmował następujące zadania:

1. Stworzenie na przyszkolnym terenie ścieżki przyrodniczo-kulturowej.
  2. Organizacja warsztatów przyrodniczo-kulturowych.
  3. Organizacja konkursów : wiedzowego i fotograficznego.

Najważniejszym i najbardziej widocznym efektem projektu było utworzenie szkolnej ścieżki przyrodniczo-kulturowej. Na ścieżce są realizowane zajęcia dydaktyczne poza salą lekcyjną. Tematycznie związane są z przyrodą i kulturą regionu i działaniami proekologicznymi (propagowanie dobrych praktyk dla Ziemi w czterech kategoriach: śmieci, woda, energia, przyroda. Ścieżka podniosła atrakcyjność szkoły, wraz z ogrodem dydaktycznym stała się jej wizytówką. Znacznie poprawiła estetykę otoczenia. Aby stworzyć ścieżkę nauczyciele, rodzice, uczniowie musieli systematycznie współpracować i wykazać się dużą odpowiedzialnością za powierzone zadania.

W czasie zajęć warsztatowych uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli we wszystkich zaplanowanych formach zajęć. Dzięki różnorodności działań uczniowie znacznie wzbogacili swoją wiedzę na temat środowiska, w którym żyją. Ponadto doskonalili swoje umiejętności w różnym zakresie, odkrywali swoje talenty, np. plastyczne, fotograficzne. Konkursy mobilizowały młodych przyrodników do wnikliwego zgłębiania tajników świata przyrody, także umożliwiły sprawdzenie poziomu wiedzy. Duże zainteresowanie zajęciami warsztatowymi potwierdziło ich przydatność, funkcjonalność a także potrzebę ich dalszego realizowania.