11 kwietnia startuje największa akcja edukacji ekologicznej LISTY DLA ZIEMI, w której uczestniczy ponad 130 tysięcy osób.
Listy dla Ziemi – apel najmłodszych o bycie po stronie natury
Inauguracja tegorocznej akcji odbędzie się w Bielsku-Białej, 11 kwietnia godz. 12.30 na Rynku.
Partnerem strategicznym akcji jest Żywiec Zdrój. Partnerami akcji w Bielsku-Białej są: Grupa Kęty ,Urząd Miasta Bielsko-Biała, Zagład Gospodarki Odpadami ZGO.
W kwietniu rozpocznie się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Listy dla Ziemi, podczas której dzieci
i młodzież, w formie listów, zachęcają dorosłych do proekologicznych działań na rzecz natury. Autorem i organizatorem akcji jest Fundacja ekologiczna ARKA. Listy dla Ziemi. Jej Partnerem jest Żywiec Zdrój, który w ramach programu „Po Stronie Natury” już od 11 lat angażuje Polaków, by dbali o środowisko – dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń.
Słowa najmłodszych impulsem do działania
Listy dla Ziemi to edukacyjna akcja proekologiczna zainicjowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Dotychczas w akcji wzięło udział 1650 gmin, 14 866. gimnazjów, szkół podstawowych i przedszkoli oraz 1 milion 533 tysięcy 250 uczestników. Założeniem akcji jest pisanie przez młodych ludzi listów do dorosłych, które mają zwrócić uwagę na problem związany ze środowiskiem, jednocześnie będąc prośbą o troskę o nie. Listy są pisane na specjalnym papierze wykonanym z makulatury, który – wraz z materiałami edukacyjnymi – jest przekazywany do zgłaszających się gmin. Pisanie listów jest poprzedzone lekcjami tematycznymi w szkołach. Następnie, dzieci przekazują listy dorosłym (rodzicom, dziadkom)
i razem z nimi podejmują proste działania proekologiczne, których opisy przesyłają do fundacji.
My, dorośli, często jesteśmy leniwi i sceptyczni – w naszym mniemaniu są ważniejsze sprawy niż troska o środowisko. Dzieci na to lenistwo nam nie pozwalają – przychodzą, pytają i oczekują reakcji. Często ta postawa młodych ludzi jest impulsem, który sprawia, że zaczynamy zmieniać nasze nawyki – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Fundacji ekologicznej ARKA, pomysłodawca akcji Listy dla Ziemi. Myślę, że to byłoby czymś niesamowitym, gdyby setki tysięcy osób zmobilizowało się i postanowiło wprowadzić choć drobną zmianę w swoim życiu np. zacząć segregować śmieci, zamienić jednorazówkę na torbę eko, posprzątać – chociażby trawnik niedaleko domu. To byłby doskonały pierwszy krok! Niech dziecięca wiara w to, że możemy wpłynąć na rzeczywistość, będzie dla nas motywacją – przekonuje Owczarz.
Jestem po stronie natury – segreguję!
Żywiec Zdrój podjął zobowiązanie, że już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką wprowadzi na rynek, zostanie zebrana i poddana recyklingowi. Wynika ono z przekonania, że plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego. Dlatego nie tylko działa na rzecz bardziej efektywnego systemu zbiórki butelek PET i ich recyklingu w Polsce, ale również wspiera akcję LISTY DLA ZIEMI wierząc w siłę i znaczenie edukacji dzieci i młodzieży na temat recyklingu.
Co, gdzie, kiedy
Listy dla Ziemi to największa akcja edukacji ekologicznej w Polsce. W tym roku, analogicznie do motywu przewodniego programu „Po Stronie Natury”, tematyka dotyczy niskiej emisji oraz gospodarki odpadami. Akcji towarzyszą m.in. konkursy, wystawy najciekawszych listów, a także działania zewnętrzne tj. pisanie listów w przestrzeni publicznej, organizowane w wybranych lokalizacjach w Polsce. Organizatorzy namawiają też do pisania listów w nietypowych miejscach: w parkach, nad rzekami, jeziorami, w górach i nad morzem. Jednocześnie zapraszają do odwiedzenia miejsc, w których odbędzie się wspólne pisanie listów.
W programie happening, warsztaty przestrzenne, konkursy oraz pisanie Wielkiego LISTU DLA ZIEMI.
Akcja LISTY DLA ZIEMI została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Więcej informacji na: www.listydlaziemi.pl oraz www.postronienatury.pl