Gmina Rybno to także malowniczo położone jeziora, które nie tylko zapewniają doskonałe warunki do letniego wypoczynku, lecz także są znane wśród wędkarzy jako doskonałe łowiska.
Jezioro Grądy
Więcej...Jezioro bardzo mocno wydłużone z północnego zachodu na południowy wschód. Przepływa przez nie rzeka Wel. Jej ujście znajduje się w środkowej części wschodniego brzegu, wypływa zaś z mocno przewężonego południowo – wschodniego krańca akwenu do jeziora Zakroczna. Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Dominuje leszcz, płoć, okoń, lin i szczupak.
Ryby występujące w jeziorze:
Jezioro Gronowskie
Więcej...Jezioro Hartowieckie
Więcej...Jezioro Neliwa
Więcej...Jezioro - rezerwat. Ochroną objęto zanikające eutroficzne jezioro wraz z niewielkim fragmentem zlewni, ochrona siedlisk chronionych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Powierzchnia jeziora porośnięta jest roślinnością wodną - dominuje osoka aloesowata (Stratiotes aloides). Stromy brzeg o ekspozycji północnej porośnięty jest lasem klonowo - lipowym nazywanym grądem zboczowym. Z rzadszych gatunków występują tu m.in. turzyca strunowa (Carex chordorrhiza), fiołek torfowy (Viola epipsila), jezierza morska (Najas marina) i kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum). Zbiorowiska roślinne otaczające jezioro są miejscem występowania 41 gatunków ptaków, w tym 20 lęgowych
Jezioro Rumian
Więcej...Najbliższe otoczenie to lasy, pola, łąki. Brzegi są pagórkowate, a miejscami strome. Na północy i zachodzie płaskie, łagodnie schodzące do wody. Wokół brzegów występuje różnej szerokości pas roślinności szuwarowej (w północnej części jeziora nawet do 150 m). W składzie gatunkowym dominuje trzcina, pałka, manna i turzyce. Na półwyspie, który mocno wchodzi w jezioro, podobno kiedyś była grobla umożliwiająca przeprawę na drugi brzeg. Z tego miejsca (ścieżka turystyczna "Wokół jeziora Rumian") rozciąga się przepiękny widok.
Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu leszczowego. Jest to obwód rybacki jeziora Rumian na rzece Wel nr 3. Użytkownikiem jeziora jest Gospodarstwo Rybackie Ostróda Sp. z o.o.
Ryby występujące w jeziorze:
Jezioro Rybno
Więcej...Jezioro Tarczyńskie
Więcej...Najbliższe otoczenie to pola, łąki, zabudowa mieszkalna i letniskowa we wsi Wery oraz przy zachodnim brzegu kompleks lasów. Bezpośrednio nad brzegiem dominuje olcha z niewielkim udziałem brzozy. Pas roślinności szuwarowej ma miejscami szerokość 60 m i tworzą go głównie trzcina, pałka, oczeret, jeżogłówka, tatarak, mozga i wiele innych gatunków. Jezioro ma wydłużony kształt i dwie duże zatoki w północnej części, miedzy którymi powstał długi półwysep. Na przedłużeniu półwyspu jest niewielka wyspa o powierzchni 28 a. Długość zbiornika wynosi 2,7 km a szerokość ponad 0,8 km. W południowo wschodniej części dopływa rzeka Wel, która uchodzi na północnym-zachodzie do jeziora Grądy. Od strony północnej i południowej do Tarczyńskiego uchodzi kilkanaście cieków - rowów melioracyjnych z okolicznych pól i łąk.
Przez jezioro przebiega szlak kajakowy po rzece Wel.
Jezioro należy do obwodu rybackiego jezioro Tarczyńskie na rzece Wel nr 6. Użytkownikiem jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Ciechanowie. Według klasyfikacji rybackiej zbiornik reprezentuje typ leszczowy. W rybostanie dominuje leszcz, płoć, okoń, lin i szczupak.
Ryby występujące w jeziorze:
Jezioro Zarybińskie
Więcej...Jezioro ma regularny, owalny kształt. Jego długość wynosi 1,36 km, a szerokość 0,84 km. Jest to jezioro przepływowe. Na wschodzie znajduje się dopływ rzeki Wel z jeziora Rumian, a na południu jej wypływ do jeziora Tarczyńskiego. Najbliższe otoczenie to zabudowania Rybna, pola uprawne i łąki oraz niewielki kompleks lasu. Wokół brzegów jest sporo pomostów, zarówno dużych, typowo rekreacyjnych jak i niewielkich, drewnianych kładek wędkarskich. Na północnym brzegu jeziora znajduje się kompleks boisk sportowych oraz restauracja "Świtezianka", z której tarasu można podziwiać jezioro.
Według klasyfikacji rybackiej jezioro należy do typu linowo-szczupakowego. Występuje w nim lin, szczupak, płoć, węgorz, wzdręga, krąp, okoń, ukleja i leszcz. Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Zarybinek na rzece Wel nr 4. Użytkownikiem jest Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Ciechanowie.
Ryby występujące w jeziorze: