Obowiązek właściciela nieruchomości dotyczący wód opadowych

Opublikowano 2019-06-25 12:29:44. Artykuł wyświetlono: 1123 razy.

Wójt Gminy Rybno informuje, o obowiązku zagospodarowania deszczówki na własnej posesji.

Z uwagi na to, że w większości przypadków woda deszczowa wypuszczana jest na drogi, które w konsekwencji są niszczone i pogarsza się ich stan. Apelujemy o zagospodarowanie deszczówki w obrębie swojej nieruchomości, w taki sposób by odpływ nie naruszał stosunków wodnych na sąsiednich działkach i nie dokonywał zniszczeń. To obowiązek o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają. Od 1 stycznia 2018 wody opadowe i roztopowe nie są kwalifikowane jako ścieki, a więc właściciele gruntów mogą, w drodze pisemnej ugody, ustalić zmiany stanu wody na gruntach, jedynie w sytuacji gdy wprowadzone zmiany nie wpłyną szkodliwie na inne nieruchomości lub na gospodarkę wodną. Deszczówkę można wykorzystać na wiele sposobów i tym samym przyczynić się do mniejszego poboru wody zwłaszcza w okresie letnim gdy mogą występować jej chwilowe braki.