OSP Rumian ma 80 lat

Opublikowano 2014-05-07 08:27:15. Artykuł wyświetlono: 3641 razy.

W dniu 3 maja 2014 r. w Rumianie uroczyście obchodzono 80-lecie istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

"Według oficjalnych danych Ochotnicza Straż Pożarna w Rumianie powstała w roku 1934, jednak pierwsze wzmianki o zorganizowanym pożarnictwie w tej wsi sięgają 1928 roku" - powiedział przedstawiając rys historyczny swojej formacji naczelnik Piotr Bojarowski. Przed wojną jednostka posiadała zaledwie sikawkę ręczną, która przewożona była zaprzęgiem konnym oraz niewielką ilość węży. W czasie okupacji niemieckiej OSP Rumian otrzymała motopompę pożarniczą, jednak została ona zarekwirowana w 1945 roku przez wkraczające na te tereny wojska radzieckie.

Dziś ochotnicy z Rumiana są dobrze zorganizowani i wyszkoleni, na wyposażeniu posiadają średni samochód pożarniczy wyprodukowany w 2004 roku, a swojej działalności nie ograniczają jedynie do gaszenia pożarów. Dzięki ich inicjatywie zorganizowany został między innymi charytatywny turniej piłki nożnej, z którego dochód przekazany został na cele związane z leczeniem chorej na nowotwór nastolatki. Za sprawą ochotników poprawiła się również estetyka miejscowości - w ramach konkursu "Aktywna Wieś Warmii, Mazur i Powiśla" strażacy uzyskali dofinansowanie w wysokości 5000 zł. na realizację zadania pod nazwą "Miejsce rekreacji nad stawem w Rumianie".

Na uroczystości jubileuszowe rumiańskiej OSP przybyli między innymi: Wójt Gminy Rybno Edmund Ligman, Przewodniczący Rady Gminy Rybno Marian Ligman, dyrektor biura Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh Grzegorz Matczyński, warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Rutecki, zastępca komendanta powiatowego PSP w Działdowie mł. bryg. Jan Florek, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe i delegacje jednostek OSP z terenu Gminy Rybno oraz wiele innych osób reprezentujących firmy i instytucje wspierające jednostkę.

Sformowany przed remizą szyk składający się ze strażaków i zaproszonych gości przemaszerował przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Jarosława Rolkowskiego do kościoła parafialnego w Rumianie, gdzie odbyła się celebrowana przez księdza Marka Klugiewicza Msza Święta w intencji strażaków.

Z okazji doniosłego jubileuszu wręczono odznaczenia i medale najbardziej zasłużonym druhom. I tak medalami „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczono druhów:

• Złotym medalem – Wojciecha Bieleckiego, Piotra Bojarowskiego i Henryka Krawieckiego,
  • Srebrnym medalem – Tadeusza Modrzewskiego, Zenona Wiśniewskiego, Marka Olszewskiego, Jana Skoneczkę, Józefa Erdmana i Rafała Dąbrowskiego,
  • Brązowym medalem – Bogdana Tylickiego, Mariusza Jarzynkę, Tomasza Bieleckiego, Piotra Ruczyńskiego, Wojciecha Zdrojewskiego, Rafała Zdrojewskiego, Sławomira Świniarskiego, Marka Bartwickiego, Pawła Kuczyńskiego, Marka Kozłowskiego i Gabriela Truszczyńskiego.

Odznaką „Strażak wzorowy” wyróżniono druhów: Pawła Bieleckiego, Dawida Skolmowskiego, Damiana Bandurskiego, Przemysława Modrzewskiego, Bogdana Kopańskiego, Zbigniewa Sochackiego, Jana Marona, Mirosława Monczkowskiego, Jana Wąsiewskiego i Krzysztofa Wyżlica.

Specjalnym wyróżnieniem w postaci okolicznościowych medali Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Rumianie uhonorował druhów Leonarda Bartwickiego oraz Jerzego Bieleckiego.

Uroczystość jubileuszu była okazją do przekazania strażakom wielu gratulacji i życzeń oraz sposobnością do odsłonięcia kamienia z tablicą upamiętniającą 80 lat historii OSP w Rumianie. Ostatnim elementem uroczystości była prezentacja programu artystycznego w wykonaniu dzieci z miejscowej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego.

MC

Galeria zdjęć skojarzona z tekstem