www.gminarybno.pl

Drukuj

Podsumowanie Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach

Opublikowano 2015-12-10 11:25:39. Artykuł wyświetlono: 1513 razy.

W dniu 8 grudnia 2015r. w Sali Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie odbyło się spotkanie podsumowujące obchody Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach.

Z rąk Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina, Dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Zdzisława Fadrowskiego oraz koordynatora projektu Dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymona Dreja podziękowania za wysiłek włożony w przygotowanie programu Europejskich Dni Dziedzictwa otrzymała Szkoła Podstawowa im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie, Welski Park Krajobrazowy, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie, Urząd Gminy Rybno.

27 września 2015r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Rumianie został zorganizowany festyn tematyczny „Rozsmakuj się w tradycji- życie codzienne dawnej wsi”. Głównym celem wspólnie przygotowanego przedsięwzięcia była integracja społeczności lokalnej, poznanie historii swojego regionu, ocalenie od zapomnienia ginących zawodów i smaków. Teren przy szkole zamienił się w miejsce zabawy i edukacji. Zostały przygotowane stoiska edukacyjne. Muzeum Etnograficzne w Plenerze, na którym zostały zgromadzone dawne maszyny i urządzenia używane przez naszych dziadków. Na ekspozycji „Ginące zawody”- został umieszczony warsztat garncarski, gdzie każdy mógł spróbować swoich umiejętności na kole garncarskim. Wystawa tematyczna przygotowana przez panią Izabelę Redman- Zalewską (pracownika Welskiego Parku Krajobrazowego) wzbudziła duże zainteresowanie ze strony zwiedzających. Pod kierunkiem etnografa z „Fundacji Wybudowania” pana Marcina Zalewskiego uczniowie w czasie wakacji uczestniczyli w warsztatach dotyczących dawnych rzemiosł wiejskich. Dzięki życzliwości ze strony pani Elżbiety Kowalskiej, właścicielki nieczynnego młyna wodnego w Rumianie, uczniowie mogli nagrać ścieżkę dźwiękową „W młynie”. Wspólne spotkania z etnografem potwierdziły, że życie codzienne naszych przodków było ciężkie, ale jednocześnie radosne poprzez bliższe związki z naturą i środowiskiem naturalnym człowieka. Na stoisku „Darcie kamienia” można było podziwiać w jaki sposób był łupany kamień, a następnie wykorzystywany w budownictwie.

„Domowa spiżarnia”, „”Leki z Bożej Apteki” to kolejne ekspozycje, które przekonywały zgromadzonych, że zdrowie to podstawa funkcjonowania każdego człowieka.

Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć swojskiego jadła. Uczestnicy mogli zaobserwować w jaki sposób przygotować placki ziemniaczane i kluchy, a także spróbować wafli wypiekanych przez Radnego naszej miejscowości pana Piotra Rydla. To właśnie rodzice naszych uczniów zadbali, aby dawne smaki przetrwały jak najdłużej w historii kulinarnej naszego regionu.

Wszystkim zaangażowanym paniom organizatorzy przedsięwzięcia składają serdeczne podziękowania za poświęcony czas, trud przy tak ciężkiej pracy.

Aby wspólnie „rozsmakować się w tradycji” rodzice –aktorzy przygotowali inscenizację w oparciu o utwór J. Tuwima „Rzepka”. Przekonywali uczestników do powrotu do uprawianych, dawnych gatunków roślin w naszych przydomowych ogródkach. Dzięki ich wspólnej inicjatywie mogliśmy oglądać profesjonalnie przygotowany występ, który został przyjęty z wielkim aplauzem. Ich aktorskie zaangażowanie wzbudziło podziw ze strony zebranych. Jednocześnie pokazali, iż w dobie rozwoju cywilizacji, pogoni za zdobyczami techniki wspólne działania integrują mieszkańców, dają dużo zadowolenia i satysfakcji. Dlatego też chylimy czoła przed tymi ludźmi i z niecierpliwością czekamy na ich kolejny występ.
Kontynuując tradycję uczniowie zaprezentowali staropolskie tańce: Krakowiaka, Trojaka, Szota. Całość festynu wzbogacał występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna oraz zespołu folklorystycznego Sasini.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rumianie, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rybnie, Dyrektor Welskiego Parku Krajobrazowego oraz Urząd Gminy Rybno składają serdeczne podziękowania wszystkim osobom, które pomogły w zrealizowaniu programu w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, który niewątpliwie przyczynił się do ocalenia od zapomnienia historii naszej małej ojczyzny.

Autor tekstu: Hanna Kirchhof
 




 
zmień kontrast
powiększ tekst
pomniejsz tekst