Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399), gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, w szczególności tworzą w sposób umożlwiający łatwy dostęp wszystkim mieszkańcom gminy Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).
W związku z powyższym dla mieszkańców gmin zrzeszonych w ramach Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, powstały Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w miejscowościach:
- Działdowo, ul. Przemysłowa 61
- Lubawa. ul. Dworcowa
- Ciechanówko (gmina Lidzbark)
- Nidzica, ul. Kolejowa 17
W oparciu o zapisy ustawy oraz Regulamin, PSZOK- i zapewniają przyjmowanie co najmniej odpadów komunalnych wymienionych w art. 3 ust. 2 pkt 6 ustawy, tj. odpadów niebezpiecznych, przeterminowanych leków i chemikaliów, odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych, które powstały w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, zużytych opon oraz odpadów tekstyliów i odzieży, a także odpadów budowlanych i rozbiórkowych z gospodarstw domowych.
PSZOK jest właściwym miejscem przyjmowania odpadów postaci środków ochrony roślin, pochodzących z gospodarstw domowych. Jednocześnie wskazano, co jest tożsame z Regulaminem PSZOK, iż odpady środków ochrony roślin, pochodzące z działalności gospodarczej powinny być przekazywane do uprawnionych podmiotów, które posiadaj stosowne zezwolenie na zbieranie ww. odpadów. Oznacza to, iż odpady od tych podmiotów nie mogą być przyjmowane do PSZOK- ów.
Odpady środków ochrony roślin, jako odpady niebezpieczne (toksyczne), mogą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi, a co za tym idzie wymagają profesjonalnego magazynowania i utylizacji. Związku z powyższym należy stworzyć odpowiednie warunki ich przyjmowania i przechowywania na terenie PSZOK-ów.
Ekologiczny Związek Gmin „Działdowszczyzna”, jako organ który przejął od gmin wszelkie prawa i obowiązki związane z gospodarką odpadami, pojął stosowne działania w celu dostosowania PSZOK do wymogu przyjmowania odpadów niebezpiecznych w postaci odpadów środków ochrony roślin min. poprzez zakup specjalistycznych pojemników, zapewnienie profesjonalnej utylizacji przyjętych odpadów oraz szkolenie pracowników. Mając na uwadze obecną sytuację, w której wzmożone zainteresowanie w/w odpadami, wpływa na wydłużenie terminów zakupu pojemników i znalezienia odpowiednich firm, które zajmą się profesjonalnym zagospodarowaniem odpadów, zakończenie opisanych działań planowane jest do końca I kwartału 2025 r.
Należy podkreślić, iż wspomniany termin jest niezbędny w celu zapewnienia właściwego bezpieczeństwa, mieszkańców oraz pracowników obsługi PSZOK.
Uwagi: Opakowania odpadów po środkach ochrony roślin, dostarczane do PSZOK muszą być oryginalnie zapakowane w szczelnych pojemnikach. Odpad nie może pochodzić z działalności gospodarczej i rolniczej. Dostarczający odpady musi okazać dowód zakupu, gdyż środki mogą pochodzić wyłącznie z legalnej dystrybucji.
Dostarczenie odpadów niebezpiecznych do PSZOK powinno być każdorazowo ustalone wcześniej z pracownikiem obsługi PSZOK.
Odpady będę przyjmowane wyłącznie od mieszkańców gmin z terenu Ekologicznego Związku Gmin „Działdowszczyzna”, którzy okażą Pracownikowi obsługi PSZOK adres nieruchomości, na której odpady zostały wytworzone w celu zweryfikowania możliwości bezpłatnego przekazania przez niego odpadów w oparciu o złożoną deklarację.
Ilość dostarczonych odpadów nie mogą przekracza możliwości wytworzenia przez gospodarstwo domowe. Odpady wskazujące źródło pochodzenia inne niż gospodarstwo domowe (np. chemikalia nietypowe dla prac domowych, odpady poprodukcyjne) pracownik PSZOK nie będzie przyjmował.
Odrębną kwestię stanowią środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu.
Są to preparaty przeznaczone wyłącznie dla użytkowników profesjonalnych i zarówno ich zakup jak i stosowanie wymaga bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa. Osoba dokonująca zakupu ma obowiązek posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin. Dodatkowo, środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie fosforek glinu, przeznaczone są do stosowania przez użytkowników profesjonalnych, którzy ukończyli szkolenie w zakresie stosowania środków ochrony roślin metodą fumigacji. Mówi o tym art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin. Absolutnie zabronione jest stosowanie tego typu środków ochrony roślin przez amatorów.
Środki ochrony roślin zawierające w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu, stanowią specyficzną grupę produktów, których działanie polega na uwalnianiu w obecności wilgoci atmosferycznej toksycznego gazu fosforowodoru. Fosforowodór wykazuje działanie toksyczne i inne szkodliwe działanie biologiczne na ustrój człowieka: gaz jest bardzo toksyczny, drażniący, powoduje obrzęk płuc, uszkodzenie mięśnia sercowego, układu nerwowego oraz wątroby. W skrajnych przypadkach kontakt z tym gazem może doprowadzić do śmierci. W świetle przekazywanych przez media informacji odnośnie zatruć fosforowodorem istnieje prawdopodobieństwo, że wielu nabywców środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną fosforek glinu, będzie chciało pozbyć się toksycznej substancji. W związku z tym informuję, że absolutnie niedopuszczalne jest wyrzucanie zarówno pustych opakowań oraz niewykorzystanych jeszcze środków tego typu wraz z odpadami komunalnymi.
Utylizacja środków ochrony roślin, w postaci fumigantów, musi być wykonana wyłącznie przez specjalistyczną firmę zajmującą się utylizacją odpadów niebezpiecznych. Każda inna metoda utylizacji fumigantów jest surowo zabroniona oraz stwarza poważne ryzyko niekontrolowanego uwolnienia i rozprzestrzenienia toksycznego gazu – fosforowodoru. Opakowania po środkach ochrony roślin można oddawać do punków obrotu środkami ochrony roślin oraz do firm zajmujących się profesjonalną utylizacją odpadów niebezpiecznych. Zwroty środków ochrony roślin do dostawców nie mogą być wysyłane w zwykłych przesyłkach; należy je odsyłać transportem do przewozu towarów niebezpiecznych.
Odpady środków ochrony roślin, w postaci fumigantów nie będą przyjmowane w ramach PSZOK.
Z poważaniem
Przewodniczący Zarządu
/-/ Andrzej Wiśniewski