Prelekcja 'Masakra Wołyńska'

Opublikowano 2017-04-26 09:22:14. Artykuł wyświetlono: 2023 razy.

25 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół w Rybnie odbyła się prelekcja pt. „Antypolska akcja OUN i UPA Bandery. Rzeź Wołyńska.”

Podczas wykładu Prezes Zarządu Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „ Pamięć i Tożsamość” w Działdowie - Pan Zenon Gajewski - przybliżył młodzieży fakty dotyczące zbrodni ludobójstwa, która dokonana została przez nacjonalistów ukraińskich, na ludności polskiej na Wołyniu, na terenie województwa lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego – czyli Galicji Wschodniej, a także na Lubelszczyźnie i Polesiu w okresie od przełomu 1942/1943 do połowy roku 1945. Uczniowie mogli zapoznać się z materiałami fotograficznymi dokumentującymi tamte dramatyczne wydarzenia oraz obejrzeć film opisujący pracę badawczą historyków dotyczącą skutków masakry wołyńskiej. W podsumowaniu swojego wystąpienia Pan Gajewski podkreślił, iż z ok. 2500 miejscowości, w których mieszkali w woj. wołyńskim Polacy, w wyniku działań OUN-UPA ok.1500 przestało istnieć. Męczeńska śmierć kilkudziesięciu tysięcy Polaków na Wołyniu na dzień dzisiejszy jest upamiętniona krzyżem w niespełna 150 miejscowościach, natomiast w większości miejsc, gdzie z rąk Ukraińców ginęli Polacy, do dnia dzisiejszego nie ma mogił Polaków lub nie umieszczono na nich krzyża.

źródło: ZS Rybno