Projekt ISMA nabiera tempa - czas na działania, które będą widoczne.
Po wielu miesiącach działań związanych z planowaniem, wyborem technologii, miejsca realizacji, przygotowania niezbędnych dokumentów oraz przeprowadzeniu postępowania przetargowego nadszedł czas na podpisanie umowy na kompleksowe opracowanie projektu oraz budowę mikroinstalacji o mocy do 10 kW do przetwarzania osadów ściekowych powstających w oczyszczalni ścieków w Rybnie.
Uroczyste podpisanie umowy odbyło się 21.03.2025 r. w Rybnie, a Wykonawcą wyłonionym w ramach przetargu został Instytut Energii Barczewo Sp. z o.o.
Inwestycja ma na celu wdrożenie technologii beztlenowej fermentacji metanowej, która umożliwia efektywne przekształcanie osadów w biogaz – surowiec cenny energetycznie oraz w wysokiej jakości nawóz organiczno-mineralny. Działanie instalacji będzie miało charakter pilotażowy, a jego wyniki posłużą do określenia potencjału biogazowego osadów ściekowych oraz oceny możliwości wykorzystania w skali przemysłowej.
Budowa mikrobiogazowni przy oczyszczalni ścieków w Rybnie, to część większego przedsięwzięcia pod nazwą ISMA – Innowacyjne rozwiązania w zakresie zagospodarowania osadami ściekowymi w małych oczyszczalniach ścieków, które współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2021-2027.
Zgodnie z podpisaną umową mikroinstalacja ma zostać wykonana w ciągu pięciu miesięcy od podpisania umowy, natomiast rozruch technologiczny nastąpi w ciągu kolejnych dwóch miesięcy, po uzyskaniu wymaganych zgód na użytkowanie.